Ես այդ գործերով ունեմ վկայի կարգավիճակ, քննչական կոմիտեից հրավիրելու պարագայում պատշաճ կներկայանամ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 2–ին, Եռաբլուր պանթեոնում «Արցախի կանչը» հուշահամալիրի բացման արարողության ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արցախի 5-րդ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
Հարցին՝ Ի՞նչ գործեր են դրանք, նա պատասխանեց. «Հաշվի առնելով քրեական գործի շրջանակներում գաղտնիությունը, որ պետք է ապահովվի, չեմ կարա մանրամասն բացատրեմ, բայց դա վերաբերում է Արցախում վերջին ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձություններին»։
Իր հնարավոր կալանավորման մասին էլ ասաց. «Մենք ամեն ինչի պատրաստ ենք»։
Ինչ վերաբերում է իր նկատմամբ Սամվել Բաբայանի տված հաղորդմանը, Շահրամանյանը նշեց. «Ես տեղյակ չեմ, թե ինքը ինչ հաղորդագրություն է տվել, կամ ինքն է տվել, թե չէ։
Եթե չլիներ նման քրեական գործ, ես գտնում եմ, որ դա պետք է նախաձեռնել, որպեսզի դրա շրջանակներում պարզվեր ճշմարտությունը»։

По этим делам я имею статус свидетеля, и в случае приглашения из СК я надлежаще представлюсь.  Об этом заявил в беседе с журналистами во время церемонии открытия мемориального комплекса «Зов Арцаха» в военном пантеоне «Ераблур» 2 сентября пятый президент Арцаха Самвел Шахраманян.
На вопрос, что это за дела, Шахраманян ответил: «С учетом конфиденциальности в рамках уголовного дела, который должен быть обеспечен, я не могу все разъяснить подробно, но это касается последних событий в Арцахе».
Что касается возможного ареста Шахраманяна, то он сказал: «Мы готовы ко всему».
По поводу же сообщения, представленного Самвелом Бабаяном в его отношении, президент отметил: «Мне неизвестно, какое сообщение он представил, и, вообще, он представил или нет?».