Աշխարհահռչակ գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի անօրինական ձերբակալության հանգամանքները կքննարկվեն ՄԻԵԴ-ի կողմից։ Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Կարապետյանի փաստաբաններից մեկը՝ Լիանա Գասպարյանը։
Նա հիշեցրեց, որ առաջին կալանքի որոշումը ներպետական ​​դատարանի կողմից ճանաչվել է անօրինական, այսինքն՝ քրեական գործը սկզբնապես անօրինական էր։ Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել է (իշխանափոխության կոչ անելու) կասկածանքով։ Հասկանալով, որ խնդիրներ կունենա և դատարանում օրինական ճանապարհով կալանք չի կարողանա ստանալ, քննչական մարմինը կալանավորումից հետո փոխել է մեղադրանքը։ «Այս բոլոր հանգամանքները կքննարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։ Քննչական մարմինը փոխել է կալանքի հիմքերը և դատարան է ներկայացել այլ պատճառաբանությամբ, որպեսզի դատավորը կարողանա կիրառել կալանքը», - բացատրել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ քննչական մարմինը մեկ ամիս է, ինչ որևէ քննչական գործողություն չի իրականացրել։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է Կարապետյանը դեռևս ապօրինի կալանքի տակ։ «Իհարկե, բոլորի համար պարզ է, թե ինչու է նա ենթարկվում քաղաքական հետապնդման։ Իմ պրակտիկայում ես չեմ հանդիպել այդքան շատ խախտումներով դեպքի։ Մենք կոչ ենք անում «արդարադատության իրականացնողներին» դադարեցնել խախտումները», - ասաց փաստաբանը։
Ըստ Կարապետյանի պաշտպանության՝ փողերի լվացման լրացուցիչ մեղադրանքն աբսուրդ է և նախատեսված է Կարապետյանի հեղինակությանը վնասելու համար։

Обстоятельства незаконного ареста всемирно известного предпринимателя и мецената Самвела Карапетяна будут рассмотрены в ЕСПЧ. Об этом заявила один из адвокатов Карапетяна, Лиана Гаспарян 9 сентября на пресс-конференции.
Она напомнила, что решение о первом задержании отечественным судом признано незаконным, то есть уголовное дело изначально было незаконным. Самвел Карапетян был задержан по подозрению в призывах (к смене власти). Понимая, что будет иметь проблемы и в суде не сможет по закону добиться ареста, следственный орган уже после задержания изменил обвинение. «Эти все обстоятельства будут рассмотрены в ЕПСЧ. Следственный орган изменил основания задержания и явился в суд с другим основанием, чтобы судья мог применить арест», - разъяснила адвокат.
По ее словам, за месяц следственный орган не провел никаких следственных действий. Возникает вопрос – почему Карапетян все еще под незаконным арестом? «Конечно, всем понятно, почему он подвергается политическому преследованию. В моей практике я не сталкивалась с делом с таким количеством нарушений. Призываем «вершителей правосудия» прекратить нарушения», - заявила адвокат.
По мнению защиты Карапетяна, добавившееся обвинение в отмывании денег из жанра абсурда и призвано повлиять на репутацию Карапетяна.