Ընդհանուր բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրումը չի նշանակի, որ հունվարի 1-ից իրավիճակը իդեալական կլինի։ Այս մասին հոկտեմբերի 16-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ բարեփոխումը կուղեկցվի խնդիրներով։
Նա բացատրել է, որ համապարփակ առողջապահական ապահովագրությունը չի ներդրվում, քանի որ այն չի ներառում բոլոր բժշկական ծառայությունները: «Աշխարհում չկա որևէ հանրային առողջապահական համակարգ, որը ներառում է բացարձակապես բոլոր բժշկական ծառայությունները: Մեր սկզբնական համակարգը կներառի երկրի առկա բժշկական ծառայությունների մոտավորապես 30%-ը՝ ամենատարածված հիվանդությունների համար»:
Ավելին, խաղաղության համաձայնագրի արդյունքում մենք հնարավոր համարեցինք կրճատել քաղաքացիների կողմից Ռազմական ապահովագրության հիմնադրամին կատարվող պարտադիր վճարումների մի մասը և այդ միջոցներն ուղղել բժշկական ապահովագրությանը։
Այս տարի Կառավարությունը կվճարի բոլորի համար, իսկ հաջորդ տարվանից այդ նպատակով կգնա այն միջոցների մասը, որոնք քաղաքացիները վճարել են Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին։
«Եկամտային հարկի հաշվետվությունների լրացումից հետո առողջապահության ոլորտին կտրամադրվեն նաև սոցիալական վարկեր», - ասել է Փաշինյանը։

Внедрение системы всеобщего медицинского страхования не будет означать, что с 1 января будет идеальная ситуация. Об этом в беседе с журналистами 16 октября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что реформа будет сопровождаться проблемами.
Он пояснил, что внедряется не комплексное медицинское страхование, потому что оно не предоставляет все медицинские услуги. «В мире нет государственной системы здравоохранения, которая охватывала бы абсолютно все медицинские услуги. Наша первоначальная система будет включать примерно 30% существующих медицинских услуг в стране по самым часто встречающимся заболеваниям.
Кроме того, в результате мирного соглашения, мы посчитали возможным сократить часть обязательных выплат граждан в Фонд страхования военнослужащих и направить эти средства на медицинское страхование.
В этом году Правительство будет платить за всех, а начиная со следующего года на эти цели пойдет та часть средств, которую граждане выплачивали в Фонд страхования военнослужащих.
Будут также предусмотрены социальные кредиты для сферы здравоохранения в результате заполнения декларации о доходах», - сказала Пашинян.