Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ընտրությունների ժամանակ է իրականացնում վերահսկողություն։ Ընտրությունների կազմակերպման, ազատ, անկախ և թափանցիկ լինելու համար պատասխանատու է ընտրածքային ընտրական հանձնաժողովը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։
«Մինչև քարոզարշավը կուսակցություններն ու գործիչները ազատ են քարոզչություն կատարելու մեջ։ Բոլորի մոտ թյուրըմբռնում կա, որ քարոզչություն պետք է անել միայն քարոզչության մեկնարկի հետ միասին։ Թեկնածուները կարող են 5 տարի շարունակ քարոզչություն կատարել։ Քարոզչությունը ավարտվում է ընտրությունների ավարտման հաջորդ օրվանից։ Ընտրական օրենսգրքով միակ սահմանափակումը ֆինանսական հաշվետվությունը ցույց տալն է»,- ասել է ԿԸՀ նախագահը։
ԿԸՀ նախագահի խոսքով՝ ընտրությունների ընթացքում, եթե որևէ քաղաքական ուժ օրենքի խախտում թույլ կտա, հետևանքը անմիջապես վրա է հասնելու, օրինակ բերելով Գյումրու ընտրությունները, երբ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը արձանագրել էր, որ պաստառները փակցնելու հետ խնդիր կար. «Քարոզարշավի ժամանակ քաղաքական ուժերը հապաղում էին պաստառները փակցնել ըստ վիճակահանության։ Մոտ 5 օր հետո խնդիրը կարգավորվեց կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի միջնորդությամբ, երբ ընտրատարածքային հանձնաժողովը չէր հասցնում լուծել հարցը։
Այն հարցին, թե ինչու ՔՊ-ն չի համակերպվում Գյումրիում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների հետ, Վահագն Հովակիմյանն ասաց․ «Ընտրական համակարգը, ընտրություններից հետո քաղաքական կյանքում տեղի ունեցող գործընթացների հետ որևէ առընչություն չունի։ Քաղաքական գործիչները ազատ են իրենց արտահայտություններում»։

Центральная избирательная комиссия осуществляет контроль в ходе выборов. Окружная избирательная комиссия отвечает за организацию выборов, обеспечение их свободы, независимости и прозрачности. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель Центральной избирательной комиссии Республики Армения Ваагн Овакимян.
«Перед началом кампании партии и деятели могут свободно вести агитацию. У всех сложилось ошибочное представление, что агитация должна проводиться только с началом кампании. Кандидаты могут вести агитацию в течение 5 лет. Агитация заканчивается на следующий день после окончания выборов. Единственное ограничение, предусмотренное Избирательным кодексом, — это необходимость предоставления финансового отчёта», — заявил председатель ЦИК.
По словам председателя ЦИК, если какая-либо политическая сила нарушит закон в  ходе выборов, последствия не заставят себя ждать. В качестве примера он привел выборы в Гюмри, когда Центральная избирательная комиссия зафиксировала проблему с размещением плакатов.
«В ходе предвыборной кампании политические силы не спешили размещать плакаты, предусмотренные жеребьёвкой. Примерно через 5 дней проблема была решена при посредничестве Центральной избирательной комиссии, поскольку окружная избирательная комиссия не успела решить этот вопрос», - сказал он.
На вопрос, почему  правящая партия «Гражданский договор» не может смириться с результатами выборов, проведённых в Гюмри, Ваагн Овакимян ответил: «Избирательная система не имеет никакого отношения к процессам, происходящим в политической жизни после выборов. Политики свободны в своих высказываниях».