Ես Հակակոռուպիցնո կոմիտեից ծանուցվել եմ, որ Վարդան Ղուկասյանն այստեղ է, եկել եմ գործի նյութերին ծանոթանալու համար։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 20–ին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մոտ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Արամայիս Հայրապետյանը։
Հարցին՝ ինքը լսե՞լ է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած ձայնագրությունը, այտեղ իրոք Վարդան Ղուկասյանի ձա՞յնն է, արդյոք ինքն է կաշառք վերցրել. նա պատասխանեց. «Պարոն Ղուկասյանը հերքում է ամեն ինչ, նման որեւէ հանգամանք չի ընդունում։ Ավելին ասեմ, այդ նկարագրության մեջ մասը 2024–ի դեկտեմբերի եւ 2025–ի փետրվարի է։ 2024–ին Վարդան Ղուկասյանը համայնքի ղեկավար չէր, ոչ էլ 2025–ի փետրվարին։ քաղաքապետի ՔՊ–ի պաշտոնակատարին հարցրեք, թե ինչու են նման բաներ տեղի ունեցել։ 6-7 դրվագից միայն մեկն է վերաբերվում Վարդան Ղուկասյանի պաշտոնավարման ընթացքին»։
Ինչ վերաբերում է Վարդան Ղուկասյանի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, նա նշեց. «Ես մի քանի օր առաջ նշեցի, որ սկսվել է ամբիոնից վարչապետի հայտարարության իրականության գործընթացը, այն է՝ հեռացնել Վարդան Ղուկասյանին քաղաքական և հանրային դաշտից։ Քաղաքական դաշտից նման մեթոդներով հեռացնելը հնարավոր է, իսկ հանրային դաշտից հեռացնելը հնարավոր է ֆիզիկապես ոչնչացնելով, որի հետ կապված մենք հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել քննչական մարմիններին, բայց գտել են, որ դա քննարկման ենթակա չէ»։
Պաշտպանը կանխատեսեց, որ հավանաբար կալանքի միջնորդություն կներկայացնեն։
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել էր, որ ուժային կառույցների աշխատակիցները վաղ առավոտյան մտել են Գյումրիի քաղաքապետարան։ Դիմակավորված հատուկջոկատայինները արգելել էին աշխատակիցների ելքն ու մուտքը։ Քաղաքացիներ են հավաքվել քաղաքապետարանի դիմաց, որտեղ ոստիկանությունը բերման է ենթարկել քաղաքացիների։
Դիմակավորված ուժայինները հատուկ գործողություն իրականացնելով, Գյումրիի քաղաքապետարանի հետնամուտքից ավտոմեքենայով շատ արագ ձերբակալել ու տարել են քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին։ Նրան տեղափոխել են Երեևան՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
Հավելենք, որ հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր․ «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի` համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրն այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ ՀՀ ինքնիշխանության դեմ հայտարարություններ անողներին պետք է դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից»,- ասել է Փաշինյանը:

“I was notified by the Anti‑Corruption Committee that Vardan Ghukasyan is here; I came to review the case materials,” said Ghukasyan’s lawyer, Aramayis Hayrapetyan, outside the Anti‑Corruption Committee on October 20.
Asked whether he had heard the wiretapped recording released by the Anti‑Corruption Committee and whether the voice on it was indeed Ghukasyan’s or implied that he took bribes, the lawyer replied: “Mr. Ghukasyan denies everything and accepts no such circumstances. Moreover, part of the material referenced dates from December 2024 and February 2025. In 2024 Ghukasyan was not the community head, nor in February 2025. Ask the acting municipal head from the ruling party why such things occurred. Only one of the six or seven incidents relates to Ghukasyan’s time in office.”
Regarding Prime Minister Nikol Pashinyan’s earlier statements about Ghukasyan, the lawyer said: “A few days ago I pointed out that a process has begun of turning the prime minister’s podium statements into reality — namely, removing Vardan Ghukasyan from the political and public arena. Removing someone politically by such methods is possible, and removing them from the public arena can be done by physically destroying them. We filed a criminal complaint about this with investigative bodies, but it was deemed not subject to further consideration.”
The defense lawyer predicted that a custody (pre‑trial detention) motion would likely be filed.
Earlier reports said law enforcement officers entered Gyumri City Hall early in the morning. Masked special forces blocked staff entrances and exits, and citizens gathered outside the building; police detained several people. In a special operation, masked officers quickly arrested Mayor Ghukasyan from the rear entrance and took him by car to Yerevan, where he was transferred to the Anti‑Corruption Committee.
Later the Anti‑Corruption Committee announced that eight City Hall employees, including Mayor Ghukasyan, had been arrested on charges of giving and receiving bribes. Among those detained was the city’s chief architect, Henrik Gasparyan. The committee’s statement included a wiretapped recording of a conversation between the mayor and the chief architect.
For context: on October 1 in the National Assembly, Prime Minister Nikol Pashinyan said, “For six months now Gyumri has been governed by a clan whose leader — known to many as ‘Vardanik,’ or, according to the charges, the father of someone who stole municipal brush cutters — has allowed himself statements that have recently publicly questioned Armenia’s sovereignty. Those who make statements against the sovereignty of the Republic of Armenia must be removed from the political and public arena.”