Ասում էին՝ խաղաղությունը մեր ժամանակ էր, Կիրանցի սուգն էիք լացում, Կիրանցը արդեն թաղել էիք. Սրբազանը հագել էր թաղման շորերը, Կիրանցի թաղումն էր անում, խնկարկում էր Կիրանցը։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 13–ին, ԱԺ–ում 2026 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ամփոփիչ իր ելույթում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կիրանցում եղել է 102 տուն, հիմա կառուցվում է 55 տուն։ Կիրանց այսօր մեզ համար ցուցադրական տեղ է։ Ով ասում է՝ լավ չեմ պատկերացնում այդ գաղափարախոսությունը, ես ասում եմ՝ եկեք գնանք Կիրանց, որ տեսնեք, թե ինչն է իրական Հայաստանը։

Говорили: мир был в наше время, оплакивали Киранц, вы Киранц уже похоронили. Србазан был в траурной одежде, отпевал Киранц. Об этом заявил в своем итоговом выступлении в ходе обсуждения проекта государственного бюджета 2026 года в парламенте 13 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В Киранце было 102 дома, сейчас строится 55. Сегодня для нас Киранц - демонстрационное место. Тем, кто говорит: плохо представляю эту идеологию, я отвечаю: поедем в Киранц, и вы увидите, что такое реальная Армения.