Այս պահին Հայաստանում կա մոտավորապես 2800 բանտարկյալ։ Նրանցից 53%-ը պահվում է առանց դատարանի համապատասխան որոշման։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին Ազգային ժողովում հայտարարել է «Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը՝ «ՀՀ-ում քաղբանտարկյալների և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնման մասին» Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
«Որպեսզի ավելի պարզ պատկերացում կազմեք, թե կոնկրետ ինչ թվի մասին է խոսքը, ես ձեզ կներկայացնեմ մի համեմատական վերլուծություն։ Այսպես, Ռուսաստանի Դաշնությունում անձանց միայն 25%-ն է պահվում բանտերում առանց դատարանի պատշաճ որոշման։ Հայաստանին հարակից երկրներում՝ Ադրբեջանում և Վրաստանում, այդ ցուցանիշը կազմում է մոտ 24%, Թուրքիայում՝ 15%, իսկ Լեհաստանում՝ ընդամենը 10%»,- հավելել է Չալաբյանը։
Ընդդիմադիրի խոսքով՝ այս առումով Հայաստանը, Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրների շրջանում, բացարձակ հակառակ ռեկորդակիր է (բացասական նշանով)։ Այս կապակցությամբ նա, մասնավորապես, կոչ է արել լուծել գործող օրենսդրության մեջ առկա խնդիրները՝ չսպասելով երկրում իշխանափոխությանը։
Իր հերթին, հասարակական-քաղաքական գործիչ Նաիրա Զոհրաբյանը նկատել է, որ 2012 թվականին ինքն անձամբ մասնակցել է քաղբանտարկյալների մասին ԵՄ դրույթի մշակմանը։ «Ուստի, ես կարող եմ վստահաբար ասել, որ այդ անձինք լիովին քաղբանտարկյալներ են, որոնք ենթարկվում են քաղաքական հետապնդման»,- ընդգծել է Զոհրաբյանը։
Իսկ Գյումրու ձերբակալված քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը մատնանշել է քաղբանտարկյալների թիվը ճշտելու անհրաժեշտությունը։ «Միայն Գյումրի քաղաքում 42 մարդ էր ձերբակալվել, իսկ հետագայում՝ կալանավորվել... Նրանցից 3-ը կանայք են, որոնք այժմ գտնվում են տնային կալանքի տակ։ Եվ սա առանց Լիդիա Մանթաշյանին հաշվելու»,- նկատել է Փոստանջյանը։

В Армении на сегодняшний день имеется около 2800 заключенных. Из них 53% находятся в местах лишения свободы без надлежащего решения суда. Об этом в Национальном Собрании в ходе парламентских слушаний на тему проекта заявления НС «О политзаключенных в Республике Армения и восстановлении их нарушенных прав» заявил 26 ноября соучредитель инициативы «Аякве» Аветик Чалабян.
«Чтобы вы имели более четкое представление о том, о какой именно цифре идет речь, я вам представлю один сравнительный анализ. Так, в Российской Федерации лишь 25% лиц содержится в тюрьмах без надлежащего решения суда. В соседних с Арменией странах – Азербайджане и Грузии, этот показатель составляет около 24%, в Турции – 15%, а в Польше – только 10%», - добавил Чалабян.
По словам оппозиционера, в этом плане Армения среди стран-членов Совета Европы, является абсолютным лидером со знаком минус.  В связи с этим он, в частности, призвал решить проблемы, имеющиеся в действующем законодательстве, не дожидаясь смены власти в стране.
В свою очередь, общественно-политический деятель Наира Зограбян заметила, что в 2012 году она лично участвовала в разработке положения ЕС о политзаключенных. «Поэтому я могу с уверенностью сказать, что эти лица вполне себе являются политзаключенными, которые подвергаются политическому преследованию», - подчеркнула Зограбян.
А адвокат арестованного мэра Гюмри Вардана Гукасяна Заруи Постанджян указала на необходимость уточнения числа политзаключенных. «Только лишь в одном городе Гюмри были задержаны и в последствии арестованы 42 человека… Из них 3-ое женщины, которые сейчас находятся под домашним арестом. И это помимо Лидии Манташян», - заметила Постанджян.