2025 թվականին Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում իրականացվել է 244 հազար գործարք, մինչդեռ 2024 թվականին գործարքների թիվը կազմել է 248,9 հազար։ Այս մասին հունվարի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը։
Նա բացատրել է, որ անշարժ գույքի առաջնային շուկայում գործարքների թիվը նվազել է մինչև 16.3 հազար։
«2024 թվականին այս թիվը կազմել է 19,000», - հավելել է պաշտոնյան՝ դա բացատրելով Երևանի հիփոթեքային եկամտահարկի վերադարձման ծրագրի աստիճանական դադարեցմամբ։
Նա պարզաբանել է, որ սրանք նախնական տվյալներ են։
Ըստ նրա՝ 2025 թվականի համար Հայաստանի կադաստրի կոմիտեին հատկացվել է 4 մլրդ դրամ։ Միևնույն ժամանակ, հավաքագրվել և պետական բյուջե է վճարվել 8,6 մլրդ դրամ, ինչը 140 մլն դրամով պակաս է, քան 2024 թվականին։

На рынке недвижимости в 2025 году в Армении было осуществлено 244 тыс. сделок, тогда как в 2024 году было 248,9 тыс. сделок. Об этом на встрече с журналистами 19 января заявил председатель Комитета кадастра Армении Сурен Товмасян.
Он пояснил, что число сделок на первичном рынке недвижимости сократилось до 16,3 тыс.
«В 2024 году этот показатель был на уровне 19 тыс.», - добавил чиновник, объяснив это постепенным сворачиванием в Ереване программы возврата налога на доход по ипотечному кредитованию.
Он уточнил, что это предварительные данные.
По его словам, на 2025 год Комитету кадастра Армении было выделено 4 млрд. драмов. При этом было собрано и уплачено в госбюджет 8,6 млрд. драмов, что на 140 млн. драмов меньше, чем в 2024 году.