Հայաստանի սահմանները սոսկ գծեր չեն, դրանք մարմնավորում են երկրի անվտանգությունը։ Այս մասին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության «Ուժեղ խաղաղություն» անվտանգային ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտարարել է անվտանգության և հատուկ նշանակության ջոկատների վերապատրաստման հույն փորձագետ Էֆտիմիս Տուրտիդիսը։
Նա հիշեցրել է, որ ամեն օր տղամարդիկ և կանայք, գտնվելով հանրության ուշադրությունից բավականին հեռու, պաշտպանում են երկրի սահմանները։ Նրա խոսքով՝ սահմանների պաշտպանության գործում հատուկ նշանակության ուժերի աշխատանքը դժվար է գերագնահատել։
«Հայաստանը գտնվում է մի տարածաշրջանում, որտեղ երբեք անվտանգության երաշխիքներ չեն եղել։ Հայաստանի համար զգոն լինելը պարտադիր է։ Սակայն յուրաքանչյուր մարտական ստորաբաժանում վերապատրաստման կարիք ունի. դա է մարդկանց պրոֆեսիոնալ դարձնում և առանց դրա նույնիսկ լավագույն տեխնոլոգիաներն արդյունավետ չեն լինի»,- հիշեցրել է փորձագետը։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ հզոր բանակի նպատակը խաղաղությունն է, այլ ոչ թե հակամարտությունը։ «Բայց խաղաղությունը պատերազմի բացակայությունը չէ, դա կայունություն է և սեփական ապագայի հանդեպ առանց վախի ապրելու հնարավորությունը, ինչը թույլ է տալիս ժողովրդին մտածել զարգացման մասին։ Հայաստանի համար սրանք սոսկ բառեր չեն. Հայաստանի պատմությունը դժվարությունների ու պայքարի պատմություն է։ Խաղաղության հասնելը պահանջում է պատասխանատվություն, հզոր կառույցներ, առաջնորդություն և խաղաղության ձգտում։ Այն երկիրը, որն ի վիճակի է պաշտպանել իր անկախությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, պատրաստ է խուսափել էսկալացիայից։ Լավագույն տարբերակը ուժերի հավասարակշռությունն է»,- նշել է փորձագետը։

Границы для Армении это не просто линии, они олицетворяют безопасность Армении. Об этом заявил греческий эксперт по переподготовке спецназа и в сфере безопасности Эфтимис Туртидис на презентации программы безопасности «Сильный мир» партии «Сильная Армения».
Он напомнил, что каждый день мужчины и женщины, находясь довольно далеко от общественного внимания, защищают границы страны. По его словам, работа сил специального назначения в защите границ трудно переоценить.
«Армения находится в регионе, где никогда не было гарантий безопасности. Для Армении быть готовой обязательно. Но каждое боевое подразделение нуждается в переподготовке. Оно делает людей профессионалами, и без этого даже лучшие технологии неэффективны», - напомнил эксперт.
Одновременно он подчеркнул, что цель сильной армии мир, а не конфликт. «Но мир это не отсутствие войны, это стабильность и возможность жить без страха за свое будущее, позволяя народу думать о развитии. Для Армении это не просто слова, история Армении это трудности и борьба. Достижение мира требует ответственности, наличия сильных структур, лидерства и стремления к миру. Страна, которая может защитить независимость и территориальную целостность, лучше способна избежать эскалации. Лучший вариант это баланс сил», - отметил эксперт.