Իշխող կուսակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը պարզաբանել է Ընտրական օրենսգրքում կատարվող փոփոխությունների հրատապությունը, որոնք վերաբերում են կուսակցությունների անվանումներում անունների հիշատակման արգելքին։ Հիշեցնենք, որ խորհրդարանը քննարկում է այս նախաձեռնությունը, և ընդունման դեպքում նորմը կտարածվի հունիսի 7-ի ընտրությունների վրա։ Այս գաղափարը սուր քննադատության է արժանացել առաջին հերթին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից, որը մտադիր էր ընտրություններին մասնակցել «Ուժեղ Հայաստանը Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքով։
Վահագն Ալեքսանյանի խոսքով՝ գործընթացը բխում է համամասնական ընտրակարգի ոգուց ու բովանդակությունից, և անհրաժեշտությունը պայմանավորված է առաջիկա ընտրություններին հենց այդ ոգին ու բովանդակությունը հաղորդելու ձգտմամբ։ «Որպեսզի չլինի «ուժեղ քյաբաբ Ստյոպի մոտ» դաշինք», - հայտարարել է Ալեքսանյանը՝ բացահայտ ակնարկելով Կարապետյանի կուսակցությանը։
Պատգամավորը նշել է, որ համանման փոփոխություններ են կատարվել են նաև ՏԻՄ-ի մասին օրենքում, սակայն նման աղմուկ չեն բարձրացրել։ «Որովհետև այն ժամանակ դեռ չկար այն երևույթը, որ ինչ-որ մեկն ինչ-որ մեկին ուղարկեր այստեղ ձայներ հավաքելու՝ ինչ-որ մեկին նվիրելու համար»,- կարծում է Ալեքսանյանը։ Զարգացնելով «սուրհանդակի» թեման՝ Ալեքսանյանը հայտարարել է, որ Կարապետյանի հայտարարություններն ակնհայտորեն թարգմանված են այլ լեզվից, և բանասերների համար դժվար չի լինի հասկանալ, թե կոնկրետ որ լեզվից։ Ընդհանուր առմամբ, պատգամավորի համոզմամբ, Սամվել Կարապետյանն ինքնուրույն չի որոշում, թե ինչ ասել, ինչի մասին խոսել և այդպես շարունակ։
Վահագն Ալեքսանյանն առաջարկել է ուսումնասիրել Քննչական կոմիտեի տվյալները՝ Կարապետյանի կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից ընտրողներին կաշառելու փորձի վերաբերյալ։ «Իսկ նրանք հեռախոսով փողից են խոսում (ստացվում է՝ պատգամավորը հրապարակել է գաղտնալսման տվյալները), տեսեք ինչ խելոքներ են, ճիշտ իրենց առաջնորդի պես։ Եվ ահա նրանցից մեկն ասում է՝ «փողին քյաբաբ կասեմ»։ Ահա թե ինչ գերինտելեկտուալներ են. ինչպիսին առաջնորդն է, այնպիսին էլ հետևորդներն են»,- շարունակել է հեգնել Վահագն Ալեքսանյանը։ Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես հասկանալի չեն այն մեղադրանքները, ըստ որոնց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության պատճառով ընտրությունները կդառնան անարդար և ոչ ժողովրդավարական։ «Քվեաթերթիկի վրա գրված են ցուցակի առաջին երեք անձանց անունները։ Անունը քվեաթերթիկի վրա նշելու հնարավորություն կա։ Այլ հարց է, եթե նա 20 երկրի քաղաքացի է և 40 երկրի լրտես։ Ի՞նչ գործ ունի նման մարդու անունը քվեաթերթիկի վրա»,- հայտարարել է Ալեքսանյանը՝ ժամանակ առ ժամանակ թույլ տալով կոռեկտության և պատգամավորական էթիկայի սահմաններից դուրս եկող հայտարարություններ։
Ընտրություններում ՀՀկ-ի չմասնակցելու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Վահագն Ալեքսանյանը հստակեցրել է, որ ՀՀԿ-ն հայտարարել է միայն ուղղակիորեն չմասնակցելու մասին։ Նրա խոսքով՝ ՀՀԿ անդամներն ակտիվորեն ներկայացված են Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» և Արման Թաթոյանի «Միասնության թևեր» կուսակցություններում, և փաստացի իր ռեսուրսը կբաժանի այդ ուժերի միջև։

Депутат от партии власти Ваагн Алексанян объяснил безотлагательность изменений в ИК, касающихся запрета на упоминание имен в названиях партий. Напомним, что парламент обсуждает эту инициативу и в случае принятия норма распространится на выборы 7 июня. Идея вызвала резкую критику в первую очередь партии «Сильная Армения», которая была намерена идти на выборы в виде блока «Сильная Армения с Самвелом Карапетяном».
По словам Ваагна Алексаняна, процесс вытекает из духа и содержания пропорциональной избирательной системы, и необходимость связана с тем, чтобы придать предстоящим выборам этот самый дух и это самое содержание. «Чтобы не было блока «сильный кябаб со Степом», - сообщил Алексанян, открыто намекая на партию Карапетяна.
Депутат отметил, что аналогичные поправки были внесены в закон об ОМУ, но не вызвал такого ажиотажа. «Потому что тогда не было еще что кто-то кого-то послал сюда собирать голоса, чтобы подарить кому-то», - полагает Алексанян. Развивая тему «посланца», Алексанян заявил, что заявления Карапетяна явно переведены с другого языка, и филологам не составит труда понять, с какого именно. В целом, полагает депутат, Самвел Карапетян не сам решает что говорить, о чем говорить и так далее в том же духе.
Ваагн Алексанян предложил изучить данные СК о попытке подкупа избирателей представителями партии Карапетяна. «А те болтают по телефону о деньгах (получается, депутат обнародовал данные прослушки), вот умники, прямо как их лидер. И вот один из них говорит «буду деньги называть кябабом». Вот какие сверхинтеллектуалы, какой лидер, такие последователи», - продолжил ерничать Ваагн Алексанян. По его словам, вообще непонятны обвинения в том, что из-за изменения ИК выборы станут нечестными и недемократичными. «В бюллетене написаны имена троих первых лиц списка. Возможность вывести имя на бюллетень есть. Другой вопрос, если он гражданин 20 стран и шпион 40 стран. Что делает имя такого человека на бюллетене?», - заявил Алексанян, позволяя себе время от времени выходящие за рамки корректности и депутатской этики заявления.
На вопрос о неучастии РПА в выборах, Ваагн Алексанян уточнил – РПА заявила, что не будет прямо участвовать. По его словам, члены РПА активно представлены в «Сильной Армении» Самвела Карапетяна и «Крыльях единства» Армана Татояна, и фактически разделит между этими партиями свой ресурс.