ԵՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալը Ռուսաստանում չի նկատվի, բայց Հայաստանի համար դա կհանգեցնի տնտեսական փլուզման։ Դրամասին «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի չորրորդ թողարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ և «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Վերջերս մի պաշտոնյա ասաց, թե մենք դուրս կգանք ԵԱՏՄ-ից։ Ո՞վ կտուժի ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալով։ Հայաստանի արտաքին առևտրի 35-40 տոկոսը Ռուսաստանի հետ է։ Եթե հաշվի առնենք պատժամիջոցները շրջանցող բոլոր գործարքները, դա կազմում է մոտ 60 տոկոս։ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտուրը 2022 թվականին՝ մինչև ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, կազմել է 0,3 տոկոս, հիմա՝ 0,5-0,7 տոկոս։ Ռուսաստանը նույնիսկ չի նկատի Հայաստանի դուրս գալը։ Հայաստանի համար դա կլինի փլուզում։ Հայաստանի բնակիչների 80 տոկոսի բարեկեցությունը որոշ չափով կախված է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններից։ Երկրի բարձրագույն ղեկավարը չի կարող վարել արտաքին քաղաքականություն, որը հակասում է երկրի տնտեսական շահերին։ Սա հարված է քաղաքացիների բարեկեցությանը», - ընդգծել է նախկին նախագահը։
ԵՄ արտահանման հեռանկարների մասին հարցին պատասխանելով՝ Քոչարյանը նշել է, որ Եվրոպա գնում է հայկական արտադրանքի չնչին տոկոսը. 1 տոկոսից պակաս գյուղատնտեսական արտադրանք, գինու մոտ 3-5 տոկոսը և նույնքան կոնյակ։ Մնացած գրեթե ամեն ինչ գնում է Ռուսաստան։ Նախկին նախագահը կոչ է արել գյուղատնտեսությամբ և ջերմոցային տնտեսություններով զբաղվող բոլոր անձանց մտածել ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու քաղաքականության հետևանքների մասին։ Պատկերավոր ասած՝ Քոչարյանը բոլորին կոչ է արել հասկանալու, որ արջին փայտով չես կարող խփել. դա կարող է ամբողջ երկրի փլուզման պատճառ դառնալ։ «Ի՞նչ կանեն նրանք, եթե Ռուսաստանը փոխի իր վերաբերմունքը։ Թող գնահատեն իրենց վարկերը և մտածեն հետևանքների մասին»,- նշել է նախկին նախագահը։ Նա հավելել է, որ ոչ ոք նրանց չի ասում դառնալ Եվրոպայի թշնամիներ։ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններով կարելի է գումար վաստակել և ծախսել Եվրոպայում։ «Վիզայի ազատականացման գործընթացը սկսվել է իմ օրոք։ Պետք չէ հակադրել հարաբերությունները»,- նշել է Քոչարյանը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն Ռուսաստանին թշնամի է համարում, և իմաստ չունի հայտնվել երկու կրակի արանքում։ Նա նաև նշել է, որ ամեն տարի մոտ 200 հազար հայ է մեկնում Ռուսաստան աշխատելու, և ի՞նչ կանեն նրանք, եթե Հայաստանի քայլերին ի պատասխան Ռուսաստանը խստացնի ներգաղթային քաղաքականությունը, կտեղափոխվեն Եվրոպա՞։
Նախկին նախագահը նշել է, որ հասարակական ոլորտում կուտակվել է փոխադարձ բացասական վերաբերմունք՝ Երևանի նախաձեռնությամբ։ Ըստ նրա՝ Ռուսաստանը լավ գիտակցում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի թշնամիների կողմն է, և յուրաքանչյուր ոք, ով կարծում է, որ այստեղի հակառուսական տրամադրությունները չեն հանգեցնում Ռուսաստանում հակահայակական հարաբերությունների, սխալվում է։ «Ռուսաստանում կա 2 միլիոն հայ, և նրանք փոխանցումներ են ուղարկում։ Ինչո՞ւ են անընդհատ ծաղրում։ Երբ հնարավոր է ունենալ շատ լավ մոդել, լինել ԵԱՏՄ-ում, 150 միլիոնանոց հսկայական շուկան հիանալի հնարավորություն է փոքր երկրի համար: Եվ ԵՄ-ի հետ վիզայի ազատականացման գործընթացը լիովին հետ է մղվել»,- նշել է նախկին նախագահը: Նա նաև հիշեցրել է ԵՄ արտադրանքի հավաստագրման հետ կապված դժվարությունները. նույնիսկ մեկ ապրանքի արտահանման թույլտվություն ստանալը կարող է տասնամյակներ տևել։
Քոչարյանը կարծում է, որ հաշվի առնելով եվրոպական ուղղությամբ իրական հետընթացը, կարելի է եզրակացնել, որ Հայաստանի իշխանությունները, ըստ էության, խաբում են մարդկանց «եվրոպական ոճի վերանորոգումներով»: Ավելին, ԵՄ-ն ինքնին բավականին լուրջ դեգրադացիա է ապրում: Մեկնաբանելով այն դիտարկումը, որ մարդկանց գայթակղում են վիզաներով՝ նախկին նախագահը կրկնել է, որ քաղաքացիները որքան շատ հնարավորություններ ունենան (ճանապարհորդելու), այնքան լավ, բայց իրականում վիզայի ազատականացման գործընթացը դանդաղել է։
Վերադառնալով ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարցին՝ Քոչարյանը նշել է, որ իշխանությունները վատ են հասկանում նման քայլի արդյունքը, չեն կարողանում հաշվարկել հետևանքները, անպատասխանատու հայտարարություններ են անում և հավատում են, որ կարող են ցանկացած իրավիճակից դուրս գալ: «Կտրում են ճյուղը, որի վրա նստած են»,- հավելել է Քոչարյանը:

Выход Армении из ЕАЭС в России не заметят, а вот для Армении это обернется экономическим коллапсом. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока "Армения" Роберт Кочарян в эфире подкаста «Большая политика» эпизод четвертый.
«Недавно один чиновник сказал, что выйдем из ЕАЭС. Выход Армении из ЕАЭС кому сделает больно? 35-40 процентов внешней торговли приходится на РФ. Если учесть все операции, в обход санкций, около 60 процентов. РФ с Арменией 0,3 процента в 2022г до российско-украинского конфликта, сейчас 0,5-0,7процентов. В России и не заметят уход Армении. Для Армении это будет коллапс. Благополучие 80 процентов жителей Армении в той или иной мере зависит от отношений с РФ. Не может первое лицо страны вести внешнюю политику, которая противоречит экономическим интересам страны. Это удар по благополучию граждан», - подчеркнул экс-президент._
Отвечая на вопрос о перспективах экспорта в ЕС, Кочарян заметил, что в Европу идет мизерный процент армянской продукции, менее 1 процента сельхозпродукции, около 3-5 процентов винной продукции, столько же коньячной. Практически все остальное идет в РФ. Экс-президент призвал всех, кто занят в сельском хозяйстве, тепличных хозяйствах, задуматься о результатах политики выхода из ЕАЭС. Выражаясь образно, Кочарян призвал понять, что нельзя тыкать палкой медведя, может так двинуть лапой, что вся страна окажется в коллапсе. «Что они будут делать, если РФ изменит свое отношение? Пусть оценят свои кредиты и подумают, какие будут последствия», - заметил экс-президент. Он добавил, что никто и не говорит стать врагами Европе. Можно зарабатывать деньги благодаря отношениям с РФ, а тратить в Европе. «Процесс либерализации визового режима начался при мне. Не надо противопоставлять отношения», - заметил Кочарян, добавив, что ЕС считает РФ врагом, и не стоит влезать между двух огней. Он также напомнил, что ежегодно около 200 тысяч армян едут на заработки в РФ, и что они будут делать, если Россия в ответ на демарши РА ужесточит миграционную политику, поедут в Европу?
Экс-президент заметил, что в публичной сфере накопилось взаимное негативное отношение, инициируемое Ереваном. По его словам, в РФ прекрасно понимают, что Армения присоединяется к врагам России, и если кто-то думает, что антироссийские настроения здесь не приводят к антиармянским отношениям в РФ, ошибаются. «В РФ 2 млн армян, они посылают трансферты. Ради чего постоянно подкалывать? Когда возможно иметь очень хорошую модель, быть в ЕАЭС, для маленькой страны огромный 150 млн рынок это большая возможность. А процесс либерализации визового режима с ЕС вообще откатился», - заметил экс-президент. Одновременно он напомнил сложности, сопряженные с сертифицированием продукции в ЕС, чтобы получить разрешение на экспорт даже одного наименования продукции, нужны десятки лет.
По мнению Кочаряна, учитывая фактический регресс на европейском направлении, можно сделать вывод, что власти РА по сути обманывают людей «евроремонтом». Более того, ЕС сам переживает довольно серьезную деградацию. Комментируя замечание о том, что людей прельщают визами, экс-президент повторил, что чем больше у граждан возможностей (путешествовать), тем лучше, но на деле процесс либерализации визового режима замедлился.
Возвращаясь к вопросу выхода из ЕАЭС, Кочарян заметил, что власти плохо представляют результат такого шага, не могут просчитать последствия, делают безответственные заявления и полагают, что смогут выкрутиться из любой ситуации. Сидя на ветке, пилят ее, добавил Кочарян.