Ես ինքս որոշել եմ, որ ինձ համար մանդատը չի կարևոր, եթե խորհրդարանը այսպիսի տեսք պետք է ունենա։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 10–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու է ինքը «Հայաստան» դաշինքի ցուցակում ստորին հորիզոնականներում (29–րդն է)։
«Այսինքն, եթե ՔՊ–ն ընտրություններում պետք է ստանա այնքան քվե, որ նորից պահպանի այս վիճակը, այդ ժամանակ ես այդ խորհրդարանում անելիք չունեմ, հետևաբար անկախ նրանից, թե որ տեղում էի լինելու, ես ինքս հրաժարական էի տալու և մանդատ չէի վերցնելու։ Այդ առումով իմ առաջարկածի իմաստը հետևյալ է եղել, որ ինչքան հնարավոր է հետ լինեմ, որպեսզի նաև ուղերձ լինի հանրությանը, որ այս ընտրությունները մանդատի ընտրություն չեն։ Սա այս իշխանություններից ազատվելու հնարավորություն է, մանդատի կռիվ պետք չի տալ, ցուցակները պայմանական են, գլխավոր խնդիրը այս իշխանությունից ազատվելն է։
Երկրորդը դա նաև հնարավորություն է, որ այլ մարդիկ, ավելի ակտիվ անձինք լինեն առնվազն ինձնից առաջ, որպես հնարավորություն, որ տեսեք, մենք ունենք շանս, հնարավորություն այս թիմով նաև նոր որակ բերել մեր երկրում։
Եվ վերջապես երրորդ կարևոր հիմնավորումն այն է, որը նաև ուղերձ է բոլոր մնացած ուժերին, որ պետք չի մտածել, թե ցուցակում որ տեղում ես, այնքան անելիք կա, ընդդիմության հաջողության դեպքում հսկայական գործ կա անելու և կարևոր չէ, թե ցուցակում որ տեղում ես լինելու։ Նույնիսկ, եթե օրինակ օրենքով պահանջվեր, որ համագումարը պիտի հաստատի 50 տեղը, ես կխնդրեի, որպեսզի ինձ 50-ում դնեին։ Բոլորը դեմ էին, ասում էին, որ ես պետք է ցուցակի առաջին տեղերում լինեմ, բայց ես եմ որոշել այսպես։ Ցանկը էական չի եղել մեր քննարկումներում»,–ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն ընդհանրապես չկա ցուցակում, Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ պատճառը թե նոր մարդկանց հնարավորություն տալն է, թե նաև այն, որ պառլամենտական աշխատանքից դուրս այլ աշխատանք էլ կա. «Սա նաև պատասխանն է այն պնդմանը, թե մանդատների համար էիք դուք մնում ԱԺ–ում։ Մանդատը բացարձակ կապ չունի պայքարի հետ, պայքարը կարևոր է, անհրաժեշտ է ու պիտի տանեք»։

Я сам решил, что мандат для меня не важен, если парламент будет иметь такой вид. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян, отвечая на вопрос, почему он находится на нижних позициях в списке блока «Армения» (он 29-й).
«То есть, если «ГД» получит на выборах достаточно голосов, чтобы сохранить эту ситуацию, то мне нечего делать в этом парламенте, поэтому, независимо от того, где бы я ни находился, я бы ушел в отставку и не стал брать мандат. Смысл моего предложения был следующим: быть как можно дальше (в списке), чтобы дать понять общественности, что эти выборы — не ради мандата. Это возможность избавиться от этого правительства, нет необходимости бороться за мандат, списки условные, главная проблема — избавиться от этого правительства.
Во-вторых, это также возможность для других людей, более активных личностей, привнести новое качество в нашу страну с этой командой. И наконец, третье важное обоснование, которое также является посланием всем остальным силам - не нужно о том, где вы находитесь в списке, есть так много работы, в случае успеха оппозиции предстоит огромная работа, и неважно, где вы находитесь в списке. Если бы закон требовал утвердить 50 кандидатов, я бы попросил написать мое имя в конце. Все были против, они говорили, что я должен быть в первых строчках списка, но я решил именно так. Список не был существенным в наших обсуждениях», — сказал он.
Что касается отсутствия в списке главы фракции «Армения» Сейрана Оганяна, Арцвик Минасян заявил, что причина заключается как в желании дать шанс новым людям, так и в наличии другой работы вне парламентской деятельности: «Это также ответ на утверждение о том, что «вы оставались в НС ради мандатов». Мандат абсолютно не связан с борьбой, борьба важна, необходима, и необходимо ее вести». Он заверил, что никаких внутренних разногласий в контексте составления списка не было.