Եթե որևէ ՔՊ-ական նման արտահայտություն անի, մենք իմանանք և համապատասխան միջոցներ չձեռնարկենք և չդատապարտենք հրապարակային, կարգապահական վարույթ չհարուցենք, այո, դուք կարող եք դա տարածել ամբողջ ՔՊ–ի վրա։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 18–ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ինքը ՔԿ–ի տարածած ձայնագրություններից վերցրել է մի արտահայտություն՝ «շուն ու շանգյալ» ու դա տարածել Սամվել Կարապետյանի գլխավորած ամբողջ կուսակցության վրա։
«Նախկինում եղել են դեպքեր, որ ոչ կոռեկտ արտահայտություններ են եղել, մենք շատ արագ կամ ներողություն ենք խնդրել, կամ ինչ-որ մի բան ենք արել։ Խոսքը դրա մասին է»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով նրան, որ նախօրեին Սամվել Կարապետյանը իր մասին ասել էր՝ «բուժման կարիք ունի», Փաշինյանն ասաց. «Ճիշտն ասած, իրոք բուժման կարիք ունեմ, որովհետև մի քիչ հարբուխ եմ, որ 10 օրից ավել չի անցնում։ Այնպես որ շնորհակալ եմ իմ առողջական վիճակով այդպես հետաքրքրվելու համար»։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Հայաստանը հայտարարում է խաղաղության մասին, իսկ Ադրբեջանը մշակութային ցեղասպանություն է իրականացնում Արցախում, հիմնահատակ ավերում է եկեղեցիները, արդյոք սա է խաղաղությունը, վարչապետըւ պատասխանեց. «Այդ հարցերին պատասխանելիս, գիտե՞ք ինչումն է դժվարությունը, որովհետև մենք պետք է մտնենք դաշտեր և խոսենք բաների մասին, որի մասին ընդունված չի և լավ չի խոսելը։ Ես նախկինում անուղղակիորեն խոսել եմ դրա մասին, ասել եմ՝ մենք պետք է նկատենք, որ տարածաշրջանում կան մեղադրանքներ, որոնք որոշակի հայելայնություն ունեն։ Մենք ենք մեղադրում, մեզ են մեղադրում։ Մենք համոզված ենք, որ ասում ենք 100% անոց ճշմարտություն, մյուս կողմն էլ է համոզված, որ ասում է 100% ճշմարտություն։ Պետք է մի օր կանգ առնել, պետք է վերջ տալ դրան, և այստեղ է, որ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչումը դառնում է առանցքային գործոն։ Հակառակ դեպքում այդ պրոցեսը կարող է գնալ հավերժ, և մենք տեղ չհասնենք և այս պատերազմի կոնֆլիկտի ցիկլը չհաղթահարենք։
Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է կանգ առնենք, բայց դա չի նշանակում այդ հարցերը չքննարկել, նշանակում է՝ այդ հարցերը քննարկել այլ մթնոլորտում, այլ տրամաբանության մեջ»։
Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր ՀՀ տարածքում էլ կան պատմամշակութային հուշարձաններ, որոնք այսօր ոչնչացվում են, և դա է իր մտահոգության առարկան։

Если кто-либо из членов «Гражданского договора» допустит подобное высказывание, мы узнаем об этом и не предпримем соответствующих мер, не осудим публично, не инициируем дисциплинарное производство, то, да, это можно распространить на все «ГД». Об этом заявил на брифинге с журналистами после заседания Правительства 18 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь того, что он взял из распространенной СК записи выражение «сброд» и распространил на всю партию, возглавляемую Самвелом Карапетяном.
«Ранее были случаи, когда озвучивались некорректные высказывания, и мы либо очень быстро приносили извинения, либо предпринимали какие-то действия. Речь об этом», - заявил Пашинян.
Касаясь сделанного накануне заявления Самвела Карапетяна о том, что глава кабмина «нуждается в лечении», Пашинян сказал: «Честно говоря, мне, действительно, нужно лечение, потому что у меня небольшая простуда, которая длится около 10 дней и никак не пройдет. Поэтому я благодарен за то, что вы так заботитесь о моем здоровье».
Что касается того, что Армения провозглашает мир, в то время как Азербайджан совершает культурный геноцид в Арцахе, полностью разрушая церкви, премьер-министр сказал: «Ранее я уже косвенно говорил об этом, заявлял, что нам нужно обратить внимание на то, что в регионе звучат обвинения, которые имеют определенный зеркальный эффект. Мы обвиняем, нас обвиняют.
Это должно когда-нибудь прекратиться, этому нужно положить конец, и именно здесь признание территориальной целостности и суверенитета становится ключевым фактором. В противном случае данный процесс может продолжаться вечно, и мы ничего не добьемся и не преодолеем этот цикл войны и конфликта.
Думаю, нам следует остановиться, но это не значит, что мы не должны обсуждать данные вопросы. Это значит, что мы должны обсуждать их в другой атмосфере, в рамках другой логики».