Վերջին տասը օրվա ընթացքում հայաստանյան բանկերում և փոխանակման կետերում ամերիկյան դոլարի փոխարժեքը նվազել է 5-7 դրամով: Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ սա նախընտրական պրոցեսին բնորոշ երևույթ է։ Այս փուլում շրջանառության մեջ են մտնում հսկայական ֆինանսական միջոցներ։ Տարբեր քաղաքական ուժեր շուկա են մուտք անում գումարները՝ նախընտրական ծախսերը հոգալու համար:
«Հայաստանում օրական մոտավորապես 80 միլիոն դոլարի արտարժույթային գործարքներ են կատարվում։ Երբ մի քանի տասնյակ միլիոն լրացուցիչ արտարժույթ է մտնում շուկա, առաջանում է կտրուկ տատանում»,— նշում է Սուրեն Պարսյանը։ Նրա խոսքով՝ այս պահին դրամի արժևորումը ձեռնտու է Կենտրոնական բանկին՝ որպես գնաճը զսպելու արդյունավետ գործիք: Չնայած Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և բեռնափոխադրումների թանկացումը պետք է հանգեցնեին ապրանքների գների աճի, «ուժեղ» դրամը հակակշռում է այդ պրոցեսին՝ թույլ չտալով, որ ներկրվող ապրանքները կտրուկ թանկանան:
Դոլարի վրա ազդում են նաև գլոբալ գործոնները. ԱՄՆ պետական պարտքի աճը և վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հնարավոր նվազեցումը թուլացնում են դոլարի գրավչությունը ներդրողների համար: Տնտեսագետի խոսքով՝ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը՝ Մերձավոր Արևելքից կապիտալի արտահոսքը դեպի ավելի անվտանգ գոտիներ, այդ թվում՝ Հայաստան, լրացուցիչ ճնշում է ստեղծում ամերիկյան արժույթի վրա:
Սուրեն Պարսյանը չի բացառում, որ ընտրական պրոցեսների ավարտից հետո պատկերը փոխվի։ Կառավարությունը բավականին բարձր բյուջե է նախանշել, որի կատարողականն ապահովելու համար (թոշակների աճ, բժշկական ապահովագրություն, շինարարություն) հսկայական դրամական միջոցներ են հարկավոր: Այս մեծածավալ ծախսերը կարող են նոր գնաճային ճնշումներ ստեղծել, և պետությունը պետք է օգտագործի իր արտարժույթային պահուստները՝ իրավիճակը վերահսկելու համար:
Տնտեսագետի կանխատեսմամբ՝ մոտակա շաբաթները կամ ամիսը դեռևս կլինեն դրամի արժևորման ժամանակահատված, սակայն հետագա կայունությունը կախված կլինի պետական ծախսերի արդյունավետությունից և նավթի համաշխարհային գներից:

Это явление типично для предвыборного процесса. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am экономист Сурен Парсян, комментируя тот факт, что за последние десять дней курс доллара США в армянских банках и обменных пунктах снизился на 5-7 драмов.
На этом этапе в обращение поступают огромные финансовые средства. Различные политические силы выводят на рынок суммы - для покрытия предвыборных расходов.
«Ежедневно в Армении совершаются валютные сделки на сумму около 80 млн долларов. Когда на рынок поступает несколько десятков миллионов дополнительных валют, происходят резкие колебания», - заявил Парсян.
По его словам, в настоящий момент ревальвация драма выгодна Центральному банку - как эффективный инструмент сдерживания инфляции. Хотя ситуация, сложившаяся вокруг Ирана, и подорожание грузоперевозок должны были привести к росту цен на товары, однако «сильный» драм уравновешивает данный процесс, предотвращая резкий рост цен на импортные товары.
На доллар также влияют глобальные факторы: рост государственного долга США и возможное снижение ставки рефинансирования ослабляют привлекательность доллара для инвесторов. По мнению экономиста, геополитическая напряженность - отток капитала из Ближнего Востока в более безопасные зоны, в том числе в Армению, - оказывает дополнительное давление на американскую валюту.
Парсян не исключает, что после завершения избирательного процесса картина изменится. Правительство представило довольно высокий бюджет, для выполнения которого потребуются огромные финансовые ресурсы. Эти масштабные расходы могут создать новое инфляционное давление, и государство должно использовать свои валютные резервы - для контроля ситуации.
Согласно прогнозу экономиста, ближайшие недели или месяц по-прежнему будут периодом ревальвации драма, но дальнейшая стабильность будет зависеть от эффективности государственных расходов и мировых цен на нефть.