2024–ի ապրիլին ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը մի հարցազրույցում ասաց, որ վարչապետը գաղափար ունի փնտրել ու գտնել ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի անուն, ազգանունները, ինչպես նաև իրենց մահվան հանգամանքները, այսինքն ինչ–որ քննչական աշխատանքների վերաբերյալ առաջարկ էր հնչում։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24–ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Պատկերացրեք, մարդիկ առաջարկում են գնալ Դեր Զորի անապատ, ցեղասպանության մյուս վայրեր և այնտեղ փնտրել մարդկանց անունները, դեպքերը։ Դա հին թուրքական թեզ է, պնդում են առաջ բերում, որ 1.5 մլն զոհ չի եղել, եկեք հանձնաժողով  ստեղծենք, քննարկենք։ Հետո, երբ մենք սուր քննադատեցինք, ինքը ևս մի հարցազրույց տվեց ու ասաց, որ դա իր գաղափարն է եղել, վարչապետինը չի եղել։ Երևի խիստ նկատողություն էր ստացել։
Ամեն դեպքում, երբ այդ թեզերը կոնկրետ նպատակ ունեն, և Հայաստանի ներսում գործում է թուրք–ադրբեջանական փափուկ ուժ։ Սա նշանակում է, որ ոչ թե պատերազմով, այլ փափուկ ուժով փորձում են մարդկանց մտքերը, պատկերացումները իրենց անցյալի, ազգի անցյալի, ազգի վերածննդի մասին սկսում են ռևիզիայի ենթարկել, վերանայել այդ պրոցեսը։
Ամբողջ աշխարհը գիտական, իրավական, քաղաքական, պատմական մակարդակներում հասկացել է և հաստատված է, որ ցեղասպանություն եղել է։ Հիմա մարդիկ եկել ուզում են վերանայել դա»,–ասաց նա։
Մարուքյանը հայտարարեց, որ ցեղասպանության ճանաչման հարցը միշտ պետք է լինի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ. «Մի ծայրահեղություն է ուրացումը, և կա մյուս ծայրահեղությունը՝ այդ հարցը դրոշակի պես պերել ու դարձնել առաջնահերթություն։ Բայց արտաքին քաղաքական մեր հարցերի մեջ դա պետք է լնիի, որովհետեւ մեզ համար ունի անվտանգային նշանակություն։
111 տարի առաջ ասում էին՝ հայերը չպետք է այստեղ ապրեն, մեզ համար խնդիր են, պետք է իրենց կոտորել։ Հետո Արցախում նորից ասում են՝ հայերը չպետք է էստեղ ապրեն, մեզ խանգարում են, էթնիկ զտում պետք է լինի։ հետո գալիս է միջանցքի խոսակցությունը, որ ասում են՝ մենք պետք է գնանք–գանք, բայց դուք չպետք է այստեղ կանգնեք։
Երբ դա միջազգային հարթակներում ներկայացնում ես, հասկանում են, ու չի կարելի կտրել դա, աղճատել պատմությունը։ Սա ես ասում եմ ոչ թե պահանջատիրության տեսանկյունից, այլ մեր ազգային իմունիտետի բարձրացման իմստով»,–ասաց «Լուսավոր Հայաստանի» նախագահը։

В апреле 2024 года председатель парламентской комиссии по обороне Андраник Кочарян в одном из интервью заявил, что у премьер-министра есть идея установить имена и фамилии 1,5 миллиона жертв геноцида, а также обстоятельства их гибели. По сути, речь шла о предложении провести определённую исследовательскую работу. Об этом 24 апреля в беседе с журналистами в мемориальном комплексе Цицернакаберд сообщил лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Представьте: людям предлагают отправиться в пустыню Дейр-эз-Зор и другие места геноцида, чтобы там искать имена погибших и обстоятельства их смерти. Это старый турецкий тезис — утверждение, что 1,5 миллиона жертв не было, и предложение создать комиссию для обсуждения. После нашей жёсткой критики он дал ещё одно интервью и заявил, что это была его личная идея, а не премьер-министра. Видимо, получил серьёзное замечание.
В любом случае, когда подобные тезисы преследуют конкретные цели, и внутри Армении действует турецко-азербайджанская мягкая сила, это означает попытку не военного, а именно мягкого воздействия на общественное сознание — на представления людей о собственном прошлом, истории нации и её возрождении. Речь идёт о попытке пересмотра этих представлений.
Мировое сообщество на научном, правовом, политическом и историческом уровнях уже признало и подтвердило факт геноцида. Однако сейчас находятся люди, которые хотят это пересмотреть», — отметил он.
Марукян подчеркнул, что вопрос признания геноцида должен оставаться частью внешней политики Армении: «С одной стороны, есть крайность — отрицание, с другой — превращение этого вопроса в абсолютный приоритет и своего рода знамя. Но он должен присутствовать в числе наших внешнеполитических задач, поскольку имеет значение для нашей безопасности.
111 лет назад говорили: армяне не должны здесь жить, они - проблема, их нужно уничтожить. Затем в Арцахе снова зазвучали заявления о том, что армяне не должны здесь жить, что они мешают и необходимо провести этнические чистки. После этого возникает тема коридора — мол, мы должны свободно передвигаться, а вы не должны здесь находиться.
Когда эти вопросы поднимаются на международных площадках, они находят понимание. Поэтому недопустимо искажать или игнорировать исторические факты. Я говорю об этом не с точки зрения требований, а с позиции укрепления нашего национального иммунитета», — заявил лидер партии «Светлая Армения».