Կալանավորվել է Սեդրակ Ստեփանյանը` Մոսկվայի Կաչալովի շուկայում գտնվող այն շենքի վարձակալը, որտեղ 17 մարդ է հրդեհվել: «Ալբասեթ» ԲԲԸ-ի տնօրենի հանդեպ Մոսկվայի դատարանը ձերբակալության պատժամիջոց է սահմանել մինչեւ հունիսի 3-ը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ դատարանը համապատասխան որոշում էր ընդունել տարածքի տիրոջ` գործարար Վլադիմիր Լիկովի հանդեպ:
Քննիչ Պավել Աբրամովը խնդրել է Ստեփանյանին կալանքի տակ վերցնել, քանի որ հակառակ դեպքում նա կարող է թաքնվել եւ ազդել վկաների վրա, ովքեր աշխատում են իր կողմից ղեկավարվող ընկերությունում: Քննիչը հավելել է, որ ձերբակալման ժամանակ Ստեփանյանը բողոքել է վատ ինքնազգացողությունից, բայց բժիշկները հայտնել են, որ նրա առողջական վիճակը թույլ է տալիս նրան մասնակցել դատական նիստին, հաղորդում է «ՌԱՍՊԻ»-ի թղթակից դատարանի դահլիճից:
«Ես ոչ մի տեղ էլ չեմ անհետանա, եթե կարիք կա, ես օրական երեք անգամ կգամ եւ նշում կանեմ: Բայց իմ առողջական վիճակը թույլ չի տա ինձ մինչեւ դատն ապրել»,-հայտարարել է Ստեփանյանը: Նա նշել է, որ խնդիրներ ունի նյարդային համակարգի եւ սրտի հետ, իսկ բժիշկները նրա մոտ խրոնիկ հիվանդություն են ախտորոշել, բայց նա չի հիշում, թե ինչպիսի: Նա համապատասխան բժշկական փաստաթղթեր չի ներկայացրել դատարանին:
Նրա իրավաբանն ասել է, որ Ստեփանյանը առաջինն է եկել հրդեհի վայր, նախքան հրշեջների ժամանումը կազմակերպել դրա մարումը, մեծ սթրես է տարել եւ կորցրել գիտակցությունը:
Պաշտպանը խնդրում էր սահմանել այդ պատժամիջոց` գրավ, ստորագրություն չհեռանալու մասին, տնային կալանք:
Քննության տեղեկություններով, Ստեփանյանը 17 մարդ է բերել աշխատանքների իրականացման համար եւ ապօրինաբար նրանց բնակվելու համար տրամադրել ապրելու համար ոչ համապատասխան տարածք:
«Կաչալովո» շուկայում հրդեհ է տեղի ունեցել ապրիլի 3-ին` վաղ առավոտյան: Զոհվել են ԱՊՀ երկրներից ժամանած 17 մարդ:

Арестован арендатор помещения на Качаловском рынке в Москве, где в пожаре погибли 17 человек. Суд в Москве санкционировал арест до 3 июня директора ООО «Альбасет» Седрака Степаняна.
Напомним, ранее суд принял аналогичное решение в отношении владельца помещения - предпринимателя Владимира Лыкова.
Следователь Павел Абрамов просил о заключении Степаняна под стражу, назвав более мягкую меру пресечения невозможной, ведь тогда он сможет скрыться и повлиять на свидетелей, которые работают в возглавляемой им компании. Следователь добавил, что Степанян при задержании жаловался на плохое самочувствие, но медики выдали справку о том, что состояние здоровья позволяет ему участвовать в судебном заседании, передает корреспондент агентства РАПСИ/rapsinews.ru из зала суда.
«Я никуда не денусь, если надо я три раза в день буду приезжать и отмечаться. Но мое здоровье не позволит мне дожить до суда», - заявил Степанян. Он отметил, что у него не в порядке с нервной системой и с сердцем, а врачи обнаружили у него хроническое заболевание, но он не может вспомнить какое. Соответствующих медицинских документов он суду не предоставил.
Его адвокат сказал, что Степанян первым приехал на место пожара, до приезда пожарных организовал его тушение, пережил большой стресс и потерял сознание.
Защитник просил об избрании любой другой меры пресечения - залог, подписка о невыезде, личное поручительство, домашний арест. При этом суммы залога и данные предполагаемых поручителей не уточнялись.
По данным следствия, Степанян привлек 17 человек для выполнения работ и незаконно предоставил им для жилья непригодное для этого подсобное помещение.
Пожар на рынке «Качалово» произошел 3 апреля рано утром в ангаре, к которому примыкала жилая пристройка. Погибли 17 человек - приезжие из стран СНГ. Они жили в ангаре в условиях, не соответствующих санитарным и пожарным нормам. Погибшие, предположительно, являются гражданами Узбекистана.