«Իմ, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում շատ երիտասարդների մոտ հայերի նկատմամբ ատելություն ձեւավորվել է լրատվամիջոցների եւ ուսուցիչների ազդեցությամբ»,- պատմել է ադրբեջանցի անկախ լրագրող Շախլա Սուլթանովան Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման բրիտանական ինստիտուտի (IWPR) կայքում հրապարակված հոդվածում:
Շախլան ծնվել է Ադրբեջանի հյուսիսում եւ հեռու է եղել Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների թոհուբոհից, բայց քարոզչությունը նրա վրա նույնպես ազդել է: Վրաստանում Լրագրության եւ մեդիայի կովկասյան դպրոցում ղարաբաղցի աղջկա հետ սովորելու լուրը նա առանձնապես ուրախությամբ չի ընդունել` «Ինձնից հանդուրժողականություն չակնկալեք» արտահայտությամբ:
Սակայն Լեռնային Ղարաբաղից Լիլիթ Ասրայնը, պարզվել է, հրաշալի մարդ է,  ոչ թե  պարզապես «ինչ-որ հայուհի»:
«Ի վերջո, Լիլիթը դարձավ իմ լավագույն ընկերուհին: Մենք երբեք չէինք քննարկում Լեռնային Ղարաբաղը` հասկանալով, որ դա մեզ ոչինչ չի տա: Սակայն մեր կուրսում սովորող մյուս հայ ուսոնողների հետ միասին` Լիլիթն արմատախիլ արեց նրանց ազգին վերաբերող իմ բոլոր համոզմունքները»,- պատմում է Շախլան:
Վերադառնալով Ադրհբեջան` Սուլթանովան բախվում է խնդիրների, երբ նյութեր էր հավաքում «Պատմության դասեր Հայաստանում եւ Ադրբեջանում» համատեղ հոդվածի համար:»
«Երբ ես հարցրեցի ադրբեջանցի դպրոցականին` «Արդյո՞ք նորմալ է, որ դասագրքերում հայերին ֆաշիստներ եւ բանդիտներ են անվանում», նրա ուսուցչուհին զայրացավ եւ ինձ մեղադրեց «սխալ» հարցեր տալու եւ աշակերտների «ուղեղները լվանալու» մեջ:
Երբ ես պատմության դասագրքի հեղինակներից Թոֆիկ Վալիեւին հարցրեցի արդյոք պարտադիր է հայերին «ֆաշիստ» անվանել, նա ինձ մեղադրեց Ադրբեջանի շահերին հակասող գործողությունների մեջ»,-գրում է լրագրողը:
«Միաժամանակ, ես ուշադրություն դարձրեցի, որ ոմանք ողջունում են ադրբեջանական եւ հայկական դասագրքերում երկրորդ կողմի նկարագրման  գաղափարը: Դրանք հիմնականում միջին տարիքի ադրբեջանցիներն են, ովքեր  մինչեւ հակամարտությունը հայ ընկերներ են ունեցել»,- եզրափակում է Սուլթանովան:

I, like many young Azerbaijanis, began hating the Armenians under the influence of the Azerbaijani media and teachers, an independent Azerbaijani journalist Sahla Sultanova told to an article to the British Institute for War and Peace Reporting (IWPR).
Sahla grew up in South Azerbaijan in an Avar family and was far away from the Karabakh war. But the propaganda influenced her too. To the fact that she is going to study with an Armenian girl from Nagorno-Karabakh the Azerbaijani girl did not respond with much enthusiasm.
“Don’t await any tolerance from me,” she responded.
But according to the Azerbaijani journalist, Lilit Asryan turned out to be a great person and not just an Armenian.
“Lilit became my best friend at college. We never discussed the Nagorno-Karabakh well understanding that it would lead to nothing. But along with other Armenian students who were studying in our class, she erased all my prejudices against her nation,” Sahla told.
Returning to Azerbaijan, she faced problems when trying to collect material for a joint article entitled ‘History lessons in Armenia and Azerbaijan’.
“When I asked a pupil if it were right that Armenians were called fascists and bandits in textbooks the teacher got angry at me. She accused me of giving ‘wrong’ questions and ‘brainwashing’ the pupils. According to the teacher, it was right to describe the Armenians in that way.
When I asked the author of a text book whether if it was necessary to call the Armenians ‘fascists’ he accused me of acting against the interests of Azerbaijan,” she told.