«Իմ, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում շատ երիտասարդների մոտ հայերի նկատմամբ ատելություն ձեւավորվել է լրատվամիջոցների եւ ուսուցիչների ազդեցությամբ»,- պատմել է ադրբեջանցի անկախ լրագրող Շախլա Սուլթանովան Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման բրիտանական ինստիտուտի (IWPR) կայքում հրապարակված հոդվածում:
Շախլան ծնվել է Ադրբեջանի հյուսիսում եւ հեռու է եղել Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների թոհուբոհից, բայց քարոզչությունը նրա վրա նույնպես ազդել է: Վրաստանում Լրագրության եւ մեդիայի կովկասյան դպրոցում ղարաբաղցի աղջկա հետ սովորելու լուրը նա առանձնապես ուրախությամբ չի ընդունել` «Ինձնից հանդուրժողականություն չակնկալեք» արտահայտությամբ:
Սակայն Լեռնային Ղարաբաղից Լիլիթ Ասրայնը, պարզվել է, հրաշալի մարդ է,  ոչ թե  պարզապես «ինչ-որ հայուհի»:
«Ի վերջո, Լիլիթը դարձավ իմ լավագույն ընկերուհին: Մենք երբեք չէինք քննարկում Լեռնային Ղարաբաղը` հասկանալով, որ դա մեզ ոչինչ չի տա: Սակայն մեր կուրսում սովորող մյուս հայ ուսոնողների հետ միասին` Լիլիթն արմատախիլ արեց նրանց ազգին վերաբերող իմ բոլոր համոզմունքները»,- պատմում է Շախլան:
Վերադառնալով Ադրհբեջան` Սուլթանովան բախվում է խնդիրների, երբ նյութեր էր հավաքում «Պատմության դասեր Հայաստանում եւ Ադրբեջանում» համատեղ հոդվածի համար:»
«Երբ ես հարցրեցի ադրբեջանցի դպրոցականին` «Արդյո՞ք նորմալ է, որ դասագրքերում հայերին ֆաշիստներ եւ բանդիտներ են անվանում», նրա ուսուցչուհին զայրացավ եւ ինձ մեղադրեց «սխալ» հարցեր տալու եւ աշակերտների «ուղեղները լվանալու» մեջ:
Երբ ես պատմության դասագրքի հեղինակներից Թոֆիկ Վալիեւին հարցրեցի արդյոք պարտադիր է հայերին «ֆաշիստ» անվանել, նա ինձ մեղադրեց Ադրբեջանի շահերին հակասող գործողությունների մեջ»,-գրում է լրագրողը:
«Միաժամանակ, ես ուշադրություն դարձրեցի, որ ոմանք ողջունում են ադրբեջանական եւ հայկական դասագրքերում երկրորդ կողմի նկարագրման  գաղափարը: Դրանք հիմնականում միջին տարիքի ադրբեջանցիներն են, ովքեր  մինչեւ հակամարտությունը հայ ընկերներ են ունեցել»,- եզրափակում է Սուլթանովան:

У меня, как и у многих молодых людей в Азербайджане, ненависть к армянам сформировалась под воздействием СМИ и учителей, рассказала независимый азербайджанский журналист Шахла Султанова в статье, опубликованной на сайте Британского Института по освещению войны и мира (IWPR).
Шахла выросла на севере Азербайджана в аварской общине, и была далека от военных действий в Карабахе. Но пропаганда сказалась и на ней. Известие о том, что в Кавказской школе журналистики и медиа - менеджмента в Грузии она будет учиться с армянкой из Нагорного Карабаха, девушка восприняла без особого энтузиазма: «Не ждите от меня толерантности».
Но Лилит Асрян из Нагорного Карабаха, по словам азербайджанской журналистки, оказалась прекрасным человеком, а «не просто какой-то армянкой».
«В конце концов, Лилит стала моей лучшей подругой по колледжу. Мы никогда не обсуждали Нагорный Карабах, понимая, что это ни к чему нас не приведет. Но наряду с другими армянскими студентами, которые учились на нашем курсе, она искоренила все мои предубеждения относительно их нации», - рассказывает Шахла.
Вернувшись в Азербайджан, Султанова столкнулась с проблемами, когда собирала материал для совместной статьи «Уроки истории в Армении и Азербайджане».
«Когда я спросила азербайджанского школьника: «Нормально ли то, что в учебниках армян называют фашистами и бандитами?» его учительница на меня рассердилась. Она обвинила меня в том, что я задаю «неправильные» вопросы и «промываю мозги» ее ученикам. Для нее это были правильные слова для характеристики армян, и ее невозможно было разубедить.
Когда я спросила автора одного из учебников по истории, который мы обсуждали, Тофика Велиева обязательно ли было называть армян «фашистами», он обвинил меня в действиях, противоречащих интересам Азербайджана», - пишет журналистка.
Дедушка одной из школьниц просто заявил, что из-за своей этнической принадлежности она может написать необъективную статью. «Естественно, что молодежь будет их [армян] ненавидеть. Так и должно быть», - заявил он.
«Тем не менее, я обратила внимание, что некоторые люди приветствуют идею того, как в азербайджанских и армянских учебниках описана вторая сторона. В основном это азербайджанцы среднего возраста, у которых, до конфликта, были друзья армяне», - резюмирует Шахла Султанова.