Թուրքիայի քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցության պատգամավոր Դեմիր Չելիքը քննադատել է դատական մարմիններին՝ 2009-ին քրդական  «Ժողովրդավարական հասարակություն» (DTP) կուսակցության փակման դեմ բողոքի ցույցի ժամանակ 2 ցուցարարների սպանության գործով դատական գործի կարճումը։
Թուրքական Anadolu գործակալության փոխանցմամբ՝ քուրդ պատգամավորը հայտարարել է, թե դատարանի այդ որոշումով Թուրքիան «կրկին մնաց նույն դասարանում»։
Դեմիր Չելիքը նշել է, թե նմանատիպ դեպքերը ցույց են տալիս, որ Թուրքիայում շարունակվում են այլ կրոնական եւ էթնիկ միավորներին օտար համարելու սովորությունները։ «Եթե դուք Թուրքիայում ալեւի, քուրդ կամ հայ եք, հնարավոր չէ, որ դատարանը ձեր օգտին որոշում կայացնի»,-նշել է քուրդ պատգամավորը՝ շեշտելով, որ Թուրքիային պետք է նոր, ազատ եւ բոլորին հավասար վերաբերող Սահմանադրություն։

Turkish MP from the Kurdish Peace and Democracy Party (BDP) Demir Celik criticized the judicial system for stopping the procedures of the case on the murder of the two rally participants, who were killed during the protest action against the closing of the Kurdish Democratic Society Party in 2009, Anadolu informs.
According to Demir Celik, such incidents prove that Turkey continues to consider ethnic and religious minorities to be strangers.
“If you are an Alawite, Kurdish or Armenian in Turkey it is impossible that the court will make a decision in your favor,” he said pointing out that Turkey needs a new Constitution which will be the same for everyone.