Եվրախորհրդարանի` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ վերջին բանաձեւերից պարզ է, որ Եվրամիությունը կանգնել է վերջինիս կողմը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արտաքին քաղաքականության գերմանական ընկերակցության ԱՊՀ եւ Ռուսաստանի հետազոտական ծրագրերի տնօրեն Ալեքսանդր Ռարը: Նրա խոսքով` միակ պատճառը, որ ԵՄ-ն ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց հայկական զորքերի դուրս բերում չպահանջեց, այն էր, որ ԵՄ-ն ձգտում է հարցի խաղաղ կարգավորման հակամարտության մասնակից կողմերի միջեւ:
Հարցին, թե ինչու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները համապատասխան գնահատական չտվեցին սահմանամերձ գոտում Ադրբեջանի գործողություններին, մասնավորպես մանկապարտեզի գնդակոծմանը, երեք հայ զինվորների սպանությանը, փորձագետն ասաց. «Խնդիրն այն է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մասնավորապես, եւ ընդահուր առմամբ այն, ինչ կատարվում է Հարավային Կովկասում, Եվրոպայում այսօր առանձնապես չի քննարկվում:  Հիմնական իրադարձությունները ծավալվում են կողքին` գոյություն ունի Իրանի հետ պատերազմի վտանգ: Բացի այդ, այսօր ամերիկյան ազդեցությունը Հարավային Կովկասում բավականին ուժեղ է: Ուստի ԵՄ-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով բավարարվեց դժգույն հայտարարությամբ, որով մտահոգություն հայտնեց ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ»,-նկատեց Ռարը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, ապրիլի 25-ին ադրբեջանական կողմից տարբեր տրամաչափի հրազենային զենքերից գնդակոծվել էին Տավուշի մարզի Դովեղ գյուղի պաշտպանական դիրքերը, կրակոցներ էին արձակվել նաեւ գյուղի, մասնավորապես գյուղի մանկապարտեզի ուղղությամբ:  Հաջորդ օրը Ադրբեջանին սահմանակից Տավուշի մարզի Այգեպար-Մովսես գյուղերի միջեւ ընկած ճանապարհահատվածում ստացած հրազենային վնասվածքներից երեք հայ զինծառայողներ են զոհվել:
Ապրիլի 27 -ին հայտարարությամբ էին հանդես եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) եւ Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա)` նշելով, որ իրենք «խիստ մտահոգված» են հայ-ադրբեջանական սահմանի եւ շփման գծի երկայնքով հրադադարի ռեժիմի խախտումների վերաբերյալ վերջին հաղորդագրություններով, որոնց արդյունքում զոհեր ու կորուստներ են արձանագրվել:

По последним резолюциям Европарламента по Армении и Азербайджану становится ясно, что Евросоюз встал на сторону последнего. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил эксперт, директор исследовательских программ по России и СНГ Германского общества внешней политики Александр Рар. По его словам, единственная причина, по которой Евросоюз не потребовал вывода армянских войск из зоны нагорно-карабахского конфликта, заключается в том, что ЕС стремится к мирному урегулированию вопроса между самими сторонами-участниками конфликта.
На вопрос о том, почему сопредседатели Минской группы ОБСЕ не дали адекватную оценку действиям Азербайджана в приграничной зоне, в частности, недавнему обстрелу детсада, убийству троих армянских военнослужащих, эксперт отметил: «Дело в том, что нагорно-карабахский конфликт в частности и все, что происходит на Южном Кавказе в целом, сегодня не особо обсуждается в Европе. Основные события разворачиваются рядом – существует угроза войны с Ираном. Кроме того, сегодня американское влияние на Южном Кавказе гораздо сильнее. Поэтому Евросоюз через Минскую группу ОБСЕ отделался вялым заявлением, в котором выразил озабоченность в связи с возникшей ситуацией», - заметил Александр Рар.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 25 апреля азербайджанская сторона около двух часов обстреливала село Довех Тавушской области Армении. Под шквалом огня оказался детский сад – детей пришлось эвакуировать. Жертв и раненых, к счастью, нет.
На следующий день на дороге между селами Айгепар и Мовсес азербайджанская диверсионная группа расстреляла автомобиль «ВАЗ-2107» с контрактниками. В результате обстрела трое военнослужащих погибли.
27 апреля сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта Роберт Брадке (США), Игорь Попов (Россия) и Жак Фьюри (Франция) выступили с заявлением, в котором выразили озабоченность по поводу многочисленных случаев нарушения «режима прекращения огня вдоль армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения, которые привели к ряду человеческих жертв и ранений».