Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իր այսօրվա՝ մայիսի 13-ի, արտահերթ նիստում ամփոփեց մայիսի 6-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները: Ըստ այդմ, ինչպես նշեց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, ընտրողների թիվը կազմել է 2 501 597: Ընտրություններին մասնակցել է 1 573 053 ընտրող: Անվավեր է ճանաչվել 53 831 քվեաթերթիկ: (ֆոտոռեպորտաժ)
Համամասնական ընտրակարգող ընտրություններին մասնակցած ուժերի ստացած քվեները բաժխվել են հետեւյալ կերպ.
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն - 454 673 ձայն (30,12 տոկոս)
«Ժառանգություն» կուսակցություն – 86 996 ձայն (5,76 տոկոս)
Հայ ազգային կոնգրես – 106 903 (7,8 տոկոս)
Հայ հեղափոխական դաշնակցություն – 85 550 (5,67 տոկոս)
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն – 5 577 (0,37 տոկոս)
Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն – 15 895 (1,5 տոկոս)
Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն – 664 640 (44,02 տոկոս)
«Միավորված հայեր» կուսակցություն – 2 946 (0,2 տոկոս)
«Օրինաց երկիր» կուսակցություն» - 83 123 (5,51 տոկոս)
Անճշտությունների չափը կազմել է 3 355:
Համամասնական ընտրակարգով ընտրությունները կայացել են 41 ընտրատարածքների 1982 տեղամասերում: Ընտրությունների հետ կապված, մասնավորապես, ստացվել է 531 դիմում բողոքը, որից 478-ը մեկ քաղաքացու՝ Ռուբեն Թորոսյանի կողմից: Բոլոր դիմումները քննարկվել են, կայացվել; են համապատասխան որոշումներ:
Ավելի վաղ ԿԸՀ-ն մերժել էր ընտրությունները չեղյալ համարելու պահանջով ՀԱԿ-ի դիմումը, նշելով, որ 1982 տեղամասերից ոչ մեկում քվեարկությունն անվավեր ճանաչելու դիմում չի ստացվել, վերահաշվարկ կատարվել է ընդամենը 11 տեղամասերում եւ պարզվել, որ ընտրությունները չեղյալ համարելու որեւէ հիմք գոյություն չունի:

YEREVAN. – The Central Electoral Commission (CEC) of Armenia held a special session on Sunday and announced the final results of the May 6 parliamentary elections.
CEC Chairman Tigran Mukuchyan informed that the total number of eligible voters was 2,501,597 from whom 1,57,053 actually cast their ballots, and 53,831 ballots were declared invalid (PHOTOS).
The proportional election (party, bloc list) National Assembly votes are distributed as follows:
Republican Party of Armenia – 664,640 (44.02%)
Prosperous Armenia Party – 454,673 votes (30.12%)
Armenian National Congress – 106,903 (7.8%)
Heritage Party – 86,996 votes (5.76%)
ARF Dashnaktsutyun Party – 85,550 (5.67%)
Orinats Yerkir (Rule of Law) Party – 83,123 (5.51%)
Communist Party of Armenia – 15,895 (1.5%)
Democratic Party of Armenia – 5,577 (0.37%)
United Armenians Party – 2,946 (0.2%)
The number of inaccuracies was 3,355.
Proportional-system elections were held in 1,982 polling stations at 41 constituencies.
A total of 531—478 of which from one citizen alone—election-related petitions were received. All petitions were examined and respective decisions were made.
Earlier, the CEC had rejected the Armenian National Congress’ formal request to cancel the May 6 parliamentary elections.