Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի նախկին ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի օրոք տրված դիպլոմները գոյություն ունեցող մասնագիտությունների հիման վրա են տրվել: Այս մասին, այսօր` մայիսի 22-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Սուրեն Զոլյանն` արձագանքելով ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի այն հայտարարությանը, թե գոյություն չունեցող մասնագիտությունների հիման վրա են դիպլոմներ տվել:
Նրա խոսքով, ստուգումների արդյունքում պարզ է դարձել, թե մասնագիտության անվանումները պետք է բոլորը մեծատառով գրվեին, բայց իրենք առաջին տառն են մեծատառով գրել, ինչը օրենքի խախտում չէ: Ավելին, ըստ նրա, եթե դա օրենքի խախտում է, պետք է շուտ հայտնաբերած լինեին, որ տարիներ շարունակ նման դիպլոմներ չտային, ինչպես նաեւ դիմեին դատախազություն, ինչը չեն արել:
Ինչ վերաբերում է իր հեռացման հիմքին եւ ստուգման արդյուքներին, նա ասաց, որ իրեն ընտրել է համալսարանի խորհուրդը եւ հաստատել կառավարությունը եւ նույն ձեւով պետք է աշխատանքից ազատեին:
Զոլյանն Արմեն Աշոտյանի որոշումը բողոքարկել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում եւ հունիսի 14-ին նշանակվել է առաջին նիստը:

Дипломы, выданные в бытность прежнего ректора Ереванского лингвистического университета Сурена Золяна, выданы на основе существующих специальностей. Об этом на пресс-конференции 22 мая заявил сам экс-ректор университета Сурен Золян, комментируя заявление министра образования и науки Армении о том, что Золян выдал дипломы по несуществующим специальностям.
По его словам, в ходе проверок выяснилось, что название специальности должно полностью писаться заглавными буквами, а они написали заглавными только первые буквы, что не является нарушением закона. Тем не менее, если это нарушение закона, то, по словам бывшего ректора, оно должно было быть выявлено намного раньше, чтобы годами университет не выдавал подобные дипломы, а также следовало обратиться по факту нарушения в прокуратуру, чего сделано не было.
Что касается основания его увольнения и результатов проверок, Золян заметил, что его избрал Совет университета, а утвердило Правительство, и освободить его с должности должны были точно так же.
Золян опротестовал решение Армена Ашотяна в суде общей юрисдикции административных районов Еревана Центр и Норк-Мараш, и первое судебное заседание назначено на 14 июня.