Հաագայի հայ համայնքի նեկայացուցիչները հանդիպել են Նիդերլանդների Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության պատգամավոր Էսմե Վիգմանին, ով այցելել է Հայաստան եւ Ղարաբաղ` «Արի եւ օգնիր» ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է Nouvelles d’Arménie-ն, Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը շնորհակալություն է հայտնել Վիգմանին այցելությոն համար եւ հույս հայտնել, որ այսօրինակ այցելությունները կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հոլանդացի պատգամավորը ցույց է տվել իր այցելության ժամանակ կատարած լուսանկարները:
Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ճնշման եւ «սեւ ցուցակում» հայտնվելու հավանականության մասին հարցին ի պատասխան` Էսմե Վիգմանը պատասխանել է, որ պարտավոր չէ հաշվետու լինել ոչ ոքի առջեւ: Նրա խոսքով, նրա կայք ուղարկվել են բազմաթիվ սպառնալիքներ թուրքերի եւ ադրբեջանցիների կողմից:
«Ես չեմ հասկանում, ինչու նրանց մեջ այդքան շատ ատելություն կա», - ասել է նա եւ ավելացրել. «Ես բազմազավակ մայր եմ, երեք երեխա եմ մեծացնում: Իհարկե, ես նրանց կհորդորեմ Հայաստան այցելել»:

The representatives of the Armenian community in Hague, Netherlands, met with MP from the Netherland’s Christian Union Esme Wiegman, who had visited Armenia and Nagorno-Karabakh Republic in the framework of the ‘Come and Help’ project.
As Nouvelles d’Armenie reports, the Armenian Ambassador to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan thanked the MP for visiting Armenia and expressed hope that such visits will contribute to extending Armenian – Dutch relations.
The Dutch MP shared her impressions of Armenia and Karabakh through photographs.
Commenting on the notion about the pressure from Azerbaijan about being added to the blacklist for visiting Armenia and Karabakh, Esme Wiegman said that she is not accountable to anyone.
“I don’t understand why they are so full of hatred. I am a mother of many children. I am raising three boys. Of course, I shall encourage them to visit Armenia,” she said.