Վրաստանն այսօր` մայիսի 26-ին, նշում է իր Անկախության օրը: 1918 թվականի հենց այս օրը հռչակվեց Վրաստանի դեմոկրատական հանրապետությունը:
Առաջին անգամ ավանդական զորահանդեսը տեղի կունենա ոչ թե մայրաքաղաք Թբիլիսիում, այլ` երկրորդ քաղաք Քութայիսիում:
Թբիլիսիում տոնակատարություններն սկսվել են կենտրոնական Ռուսթավելիի փողոցում, որտեղ բացվել է «արդյունաբերական շքերթը»` «Արտադրված է Վրաստանում» խորագրով:
Ինչպես հաղորդում է «Գռուզիա օնլայնը», պողոտայում ցուցադրության են հանվել երկաթուղային լոկոմոտիվներ, մետրոպոլիտենի վագոններ, վրացական արտադրության հետեւակի մարտական մեքենաներ, սննդամթերք, հագուստ եւ շատ այլ ապրանքներ: Մարդկանց կուրախացնեն երաժիշտները, երգիչները եւ պարողները:
Ժամը 17:00-ին Քութայիսիում տեղի կունենա Վրաստանի խորհրդարանի տոնական նիստը. սա առաջին նիստն է խորհրդարանի նոր դահլիճում, որտեղ խորհրդարանի աշխատանքները կսկսվեն 2013-ից:
Երեկոյան 22:00-ին Թբիլիսիի Մարջանիշվիլիի հրապարակում կկայանա գալա-համերգ Վրաստանի աստղերի մասնակցությամբ:

TBILISI. – Georgia celebrates its Independence Day on Saturday. It was on this day in 1918 that the Democratic Republic of Georgia was declared.
And for the first time ever, the traditional military parade will be held in Georgia’s second largest city, Kutaisi, instead of the capital, Tbilisi.
The festivities in Tbilisi commenced at the city’s main Rustaveli Avenue, where an “industrial exhibition” opened, Gruzia Online news agency of Georgia reports.
Separately, the Georgian parliament’s celebratory session will be convened in Kutaisi at 5pm; this will be the first session in the parliament’s new hall, where the parliamentary activities will start in 2013.