Հայաստանի ԱԱԾ քննչական վարչության  կողմից մայիսի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ` հանցավոր ճանապարհով  ստացված  առանձնապես խոշոր  չափերով  եկամուտներն  օրինականացնելու /փողերի լվացում/ դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ քրեական  գործով նախաքննություն է իրականացվում` ԱՄՆ-ում գրանցված  «Պոլիմեր Մատերիալս» եւ « Հանթսման  Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաներին պատկանող, Հայաստանի Հանրապետությում հիմնադրված «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքթս»  ՍՊ ընկերության 100 տոկոս  բաժնեմասը շուրջ 2 մլն ԱՄՆ դոլարով փաստացի  վաճառելու, սակայն  գործարքը ոչ ճիշտ պայմանագրային ձեւակերպումների արդյունքում  հարկային մարմնին չներկայացնելու, դրանից  հնարավոր առաջացող հարկային  պարտավորությունները չկատարելու, ամերիկյան կողմի ցանկությամբ Հայաստանի  Հանրապետությունում թողնված եւ բացառապես  բարեգործության համար նախատեսված  այդ գումարից մոտ 1 մլն 135 հազար ԱՄՆ  դոլարը իրականում բարեգործական նպատակներին  չուղղելու,  չօգտագործելու, այդ գումարը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր եւ նախագահ Վարդան  Օսկանյանի ու նույն հիմնադրամի  հոգաբարձուների խորհրդի անդամ  Տիգրան Կարապետյանի  անվամբ բացված հաշվեհամարներին փոխանցելու, ինչպես նաեւ գումարների մի մասն  անձնական նպատակներով ապօրինի օգտագործելու դեպքերով:
Բացի այդ, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը խախտելով իր իսկ  կանոնադրության եւ գործող  օրենսդրության պահանջները 2011թ. համար,  ֆինանսավորման աղբյուրների,  ֆինանսական տարում օգտագործված  միջոցների, այդ թվում  «Պոլիմեր Մատերիալս» եւ «Հանթսման  Ինթերնեյշնլ»  կորպորացիաների կողմից  բարեգործական նպատակներով հատկացված մոտ 2 մլն ԱՄՆ  դոլար գումարի վերաբերյալ  հաշվետվության  չի ներկայացրել:
Քրեական  գործով նշանակվել են հարկային ստուգումներ,  ապրանքագիտական փորձաքննություն, կատարվում են հարցաքննություններ եւ այլ քննչական գործողություններ,  միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի լրիվ հանգամանքները պարզելու,  օբյեկտիվ եւ բազմակողմանի  նախաքննություն կատարելու համար:

June 12, 2012 | 14:21 YEREVAN. – On May 25, the Armenian National Security Service (NSS) Department of Investigation launched a criminal case on charges of money laundering.
The NSS Press Center informed that an investigation is underway with respect to selling the 100-percent shares of the Huntsman Building Products Company for around US$ 2 million but not informing Armenia’s tax authorities about this business deal; not using for charitable purposes $1,135,000 of that amount envisioned for charity; transferring this amount to the bank accounts opened under the names of The Civilitas Foundation’s Founder and Chairman—and Armenia’s former FM—Vartan Oskanian, and of the Foundation’s Board of Trustees member Tigran Karapetyan; and using some of this amount for private purposes.
In addition, as per the NSS Press Center, The Civilitas Foundation has not presented a report on the $2 million allocated for charitable purposes.
French MP calls upon MFA to assist in opening Karabakh airport It is important that France play a leading role in establishing direct communication between Yerevan and Stepanakert…