Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին ապահովագրական հատուցումների  վճարման վերաբերյալ վերջերս «Գլենդել Նյուզ» (Glandale News) ամերիկյան թերթի տարածած հաղորդագրության առնչությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ստացել է ԱՄՆ դատարանում գործը ներկայացրած փաստաբան Վարդգես Եղիայանի պարզաբանումը, որ ապահովագրված հայերի ժառանգներին վճարվող հատուցումներն ստանալու համար ներկայացված փաստաթղթերի եւ դիմումների քննության ընթացքում  համապատասխան հանձնաժողովը ժամանակին որոշակի անճշտություններ էր թույլ տվել, ուստի գործով զբաղվող ամերիկահայ փաստաբանը դիմել է ԱՄՆ դատարան:
Դատարանը, գործն ուսումնասիրելուց հետո, հանձնարարել է կատարել վճարումների վերահաշվարկ: Սա վերաբերում է միայն այն դիմումներին, որոնք արդեն իսկ բավարարվել էին Հանձնաժողովի կողմից:
Արդյունքում, մոտ 2,176,587 մլն դոլար կրկին կբաշխվի մոտ 100 դիմումատուի միջեւ, որոնց վճարված հատուցումների հաշվարկման ժամանակ նախկինում անճշտություններ են բացահայտվել:
Փաստաբան Վարդգես Եղիայանը փոխանցել է նաեւ, որ այս գործով չեն վերանայվելու Հանձնաժողովի կողմից մերժված դիմումները:

YEREVAN. – In connection with the Glendale News daily’s recent announcement concerning the insurance compensation payments to heirs of the Armenian Genocide victims, Armenia’s Ministry of Justice received a clarification from American-Armenian attorney Vartkes Yeghiayan, who presented this case to US court.
In line with the clarification, the respective commission had allowed for some inaccuracies while examining the documents and petitions which were submitted to receive the compensations paid to the heirs of insured Armenians, and therefore Yeghiayan applied to US court.
After examining the case, the court commissioned a recalculation of the payments. But this refers solely to those petitions which already were approved by the commission.
As a result, close to US$ 2,176,587 will be redistributed to approximately one-hundred claimants.
Vartkes Yeghiayan also informed that the petitions rejected by the commission will not be reviewed within the framework of this case.