Եթե Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների` Թբիլիսիում կայացած համաժողովի գաղտնալսման եւ տեսաձայնագրման փաստը հաստատվի, շատ ցավալի կլինի: NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների վրացական հիմնադրամի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Ռոնդելին: Նրա խոսքով` դա ոչ մեկի չի կարող դուր գալ:
«Տեղեկատվությունը դեռեւս վերջնական հաստատված չէ, բայց եթե նման բան իսկապես տեղի է ունցել, ապա այստեղ ազգության խնդիր չկա»,-նշեց քաղաքագետը` ընդգծելով, որ այսօր Վրաստանում բավականին բարդ քաղաքական իրավիճակ է,  եւ այդ միջադեպը պետք է դիտել հենց այդ համատեքստում:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ գաղտնալսումը կապված լինի համաժողովը նախագահող, Վրաստանի հայերի պաշտպանության ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Բրաեղյանի` ընդդիմադիր «Վրացական երազանքին» միանալու հետ, Ռոնդելին նշեց, որ առայժմ ոչինչ չի կարելի համոզված ասել: Նա նաեւ դժվարացավ ասել, թե ով կարող էր կազմակերպել գաղտնալսումը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21 –ին Թբիլիսիի «Հին Մետեխի» հյուրանոցում հայ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաժողովի ժամանակ ծաղկամանի մեջ հայտնաբերվել էր գաղտնալսման սարք եւ թաքնված տեսախցիկ: Միջադեպը մամուլում մեծ արձագանք է գտել:

TBILISI. – If the fact of wiretapping and secret video surveillance during the conference of Armenian community representatives in Tbilisi is confirmed, it isvery sad, Georgian expert Alexander Rondeli told Armenian News-NEWS.am.
“Information is not yet confirmed but even if it occurred, it may be a matter of nationalism,” Rondeli said stressing Georgia faces quite a difficult political situation and the given incident should be reviewed within this context.
Asked whether the wiretapping may be linked to the conference organizer and president of the Association for the Protection of Armenians in Georgia Karine Barseghyan’s joining Georgian opposition Georgian Dream party, the expert said that nothing is possible to say for sure. He also found it difficult to answer the question who could have arranged the wiretapping.
To note, a scandal with the Armenian community participants is developing. Armenians in Tbilisi have organized a conference on Thursday, and accidentally wiretapping and secret video surveillance equipment was found.