Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նախօրեին կայացած հանրահավաքում եւս մեկ անգամ վկայեց, որ հանրահավաքներն իր ու ՀԱԿ-ի համար այլեւս ոչ թե հասարակական զանգվածներ մոբիլիզացնելու, սահմանադրական կարգի վերականգնմանն ուղղված շարժումը հզորացնելու, այլ ընդամենը իշխանությանը, իր կարծիքով` ընդդիմությանը, արտաքին ուժերին «մեսիջներ» հասցեագրելու միջոց է: Այդ մասին գրում է «168 ժամ» թերթը:
«Կամ հանրահավաք` հանուն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության: Տեր-Պետրոսյանը հաճոյանում է ԲՀԿ-ին (ընդ որում, անպատասխան) այնքան  ինքնամոռաց, որ նրան չի բավականացնում նույնիսկ ոսկեղենիկ մայրենին, այնքան ինքնամոռաց, որ ԲՀԿ-ի հետեւում չի տեսնում Ռոբերտ Քոչարյանին: «Քոչարյանն` ինքը, Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության եւ Մարտի 1-ին հեղված արյան մեղքի տակ կքած, Հայաստանի ամենասարսափած մարդն է»,- ասում է եւ Տեր-Պետրոսյանը` կրկին ինքնամոռանալով, որ ՀԱԿ-ը ժամանակին հայտարարում էր, որ մարտի 1-ին ժողովրդի վրա կրակել են նաեւ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի թիկնապահները: Մի խոսքով, Լ. Տեր-Պետրոսյանի մարտավարությունը կառուցված է, ըստ էության, «ինքնամոռացության սինդրոմի» հիման վրա: Իսկ եթե կարելի է մոռանալ նախկին հակառակորդի մեղքերը (ըստ ՀԱԿ-ի` քրեորեն ծանրագույն պատիժ ենթադրող հանցագործությունները), ապա կարելի է մոռանալ ամեն ինչ: Սակայն, մոռանալով ամեն ինչ, ՀԱԿ առաջնորդը հավատարիմ է մնում 2008 թվականի մարտի 1-ի իր հայտնի հայտարարությանը, պատասխանելով հարցին` հնարավո՞ր է, արդյոք, իր համագործակցությունը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ. Լ. Տեր-Պետրոսյանն ասել էր` ոչինչ բացառված չէ: Ի դեպ, երբ Տեր-Պետրոսյանը ջանք չի խնայում «ինքնահորջորջված այլընտրանք» ԲՀԿ-ին ընդդիմադիր դարձնելու համար, դրանով նա ոչ միայն ԲՀԿ-ին է փորձում բերել ընդդիմության դաշտ, այլ ինքը` ՀԱԿ-ով հանդերձ, հայտնվում է այն դաշտում, որում գործում է ԲՀԿ-ն: Վերջինս, ըստ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, ընդդիմություն է, չնայած «խրտնում» է այդ բառից: Ընդդիմություն է նաեւ ՀԱԿ-ը: Իսկ միգուցե Տեր-Պետրոսյանն իրականում ՀԱԿ-ի՞ն է ցանկանում որպես ընդդիմություն իդենտիֆիկացնել ԲՀԿ-ի հետ: Ու դառնալ ընդդիմություն, որ իր ընկերոջ որդին էլ նախարար աշխատի, որ ՀԱԿ-ը եւս փոխմարզպետներ, վարչության պետեր ու այլ փողաբեր պաշտոններ ունենա, որ իշխանության հետ «խոսացած» թեկնածություններ առաջադրի Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում... Իսկ բոլոր նրանք, ովքեր համարձակվում են Քոչարյանին տեսնել ոչ թե Լ. Տեր-Պետրոսյանի, այլ սեփական աչքերով, մտածել ոչ թե ըստ ՀԱԿ-ի շրջաբերականների, այլ սեփական դատողություններով, դառնում են դավաճան, խառնակիչ, իշխանությունների սպասարկու: Արդյունքում` միակ բանը, որ մինչ օրս կարողացավ կազմաքանդել Լ. Տեր-Պետրոսյանը, այլակարծության ինստիտուտն է, ինչի հետեւանքով համաժողովրդական շարժման հզոր ալիքի վրա ձեւավորված ՀԱԿ-ը դարձել է «մեկ հռետորի թատրոն»: Բնականաբար, այս գործընթացն ունի նաեւ արտաքին դրդապատճառներ ու գործոններ, որոնք, բնականաբար, ուղղակիորեն չեն արտահայտվում Լ. Տեր-Պետրոսյանի ելույթներում: Այդ դրդապատճառների մասին, թերեւս, ավելի սպառիչ պատասխաններ կարող է տալ Մոսկվայի «Միաբանություն» ակումբի ղեկավար Սմբատ Կարախանյանը»,- գրում է «168 ժամը»։

Лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян в ходе состоявшегося накануне митинга вновь подтвердил, что митинги для него самого и АНК в целом отныне не способ мобилизовать общественные массы, укрепить движение в защиту конституционных прав, а всего лишь средство адресовать мессиджи властям, оппозиции и внешним силам. Об этом пишет газета «168 жам».
«Либо митинг во имя партии «Процветающая Армения». Тер-Петросян льстит «ПА» (при этом, безответно) настолько самозабвенно, что не довольствуется даже богатством родного языка, настолько самозабвенно, что не видит за «ПА» Роберта Кочаряна. Говоря о Роберте Кочаряне в контексте теракта 27 октября и событий 1 марта, Тер-Петросян забыл, что в свое время АНК заявлял о том, что 1 марта в народ стреляли охранники лидера «ПА» Гагика Царукяна. Одним словом, стратегия Тер-Петросяна строится, по сути, на «синдроме самозабвения». А если можно забыть вину бывшего противника (по версии АНК, уголовно преследуемые тяжкие преступления), то можно забыть все. Однако, забывая обо всем, лидер АНК остается верен своему известному заявлению 1 марта 2008 года, когда, отвечая на вопрос о том, возможно ли его сотрудничество с Робертом Кочаряном, ответил, что нельзя ничего исключать. Кстати, когда Тер-Петросян не жалеет усилий для придания «ПА» оппозиционного образа, этим он пытается не только вывести «Процветающую Армению» на оппозиционное поле, но и сам, вкупе с АНК, оказывается на поле, где действует «ПА». Эта партия, по мнению Тер-Петросяна, является оппозиционной, несмотря на то, что «встает на дыбы» от этого слова. Оппозицией является и АНК. А может, в действительности Тер-Петросян желает идентифицировать АНК с «ПА»? И стать оппозицией, дабы сын его друга тоже работал министром, чтобы у АНК также были должности вице-губернаторов, начальников управлений и другие «денежные» посты, чтобы выдвинуть «обговоренные» с властями кандидатуры на выборах в органы местного самоуправления… А все те, кто осмеливается видеть Кочаряна не глазами Тер-Петросяна, а своими собственными, думать не по суждениям АНК, а собственным умом, превращаются в «предателей» и «пособников властей». В результате, единственное, что до сих пор удалось Левону Тер-Петросяну, это превратить сформировавшийся на мощной волне всенародного движения АНК в «театр одного оратора». Естественно, у этого процесса есть внешние причины и факторы, которые непосредственно не проявляются в выступлениях Тер-Петросяна. Об этих причинах может более подробно сообщить руководитель московского клуба «Единение» Смбат Караханян», - отмечает «168 жам».