Սիրիայի հետ սահմանակից նահանգներում տեղավորված սիրիացի գաղթականները սկսել են խիստ ազդել թուրքական իշխանությունների նյարդերին։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Սիրիայի սահմանակից Թուրքիայի Հաթայ եւ Քիլիս նահանգների սիրիացի փախստականների համար նախատեսված ճամբարների բնակիչներն այս անգամ էլ թուրք բժիշկներից պահանջել են արեւային ակնոցներ եւ արեւապաշտպան քսուքներ։
Սիրիացի գաղթականների կողմից հրահրված անկարգությունների, ոստիկաններին ծեծի ենթարկելու եւ նրանց զենքերը խլելու եւ այլ անկարգությունների հետ կապված Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Իդրիս Նաիմ Շահինին գրավոր հարցում է ուղարկել ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության Հաթայից ընտրված պատագամավոր Մեւլութ Դուդոն՝ հետաքրքվելով, թե քանի՞ քրեական գործ է հարուցվել սիրիացի գաղթականների հանցավոր արարքների վերաբերյալ։
Նշենք, որ թուրքական մամուլում ավելի վաղ  տեղեկություններ էին հայտնվել, թուրքական իշխանությունները սկզբնական շրջանում սիրիացիներին գումար էին վճարում՝ Թուրքիայի ճամբարները տեղափոխվելու համար։ Նշվում էր, Թուրքիա փախստականների համար նախատեսված ճամբարներ էին գալիս մեծամասամբ հանցագործներն ու գործազուրկները։

Сирийские беженцы, разместившиеся в приграничных районах Турции с Сирией, стали сильно раздражать турецкое руководство.
Разместившиеся в лагерях в провинциях Хатай и Килис сирийские беженцы, по данным газеты «Milliyet», потребовали у турецких врачей солнечные очки и солнцезащитные кремы.
По поводу беспорядков, спровоцированных сирийскими беженцами, в частности, по факту избиения полицейских и захвата у них оружия, письменный запрос на имя министра внутренних дел Турции Идриса Наима Шахина направил депутат от Народно-республиканской партии из провинции Хатай Мевлют Дудо. Он интересуется, сколько уголовных дел заведено по факту преступных действий сирийских беженцев.
Отметим, что ранее в турецкой прессе появились сведения о том, что турецкие власти в начальный период выплачивали сирийцам деньги для того, чтобы они переправились в турецкие лагеря. По данным СМИ, в эти лагеря, в основном, перебрались преступники и безработные.