NEWS.am-ը որոշակի կրճատումներով ներկայացնում է «Մեկ սխալ քայլ մարդու համար» վերնագրով հոդվածը, որը հրապարակվել է «Ազատություն» (RFE/RL) ռադիոկայանի անգլիական տարբերակի «Transmission» բլոգում.
Ստացվում է, որ Չարլզ Դյուկը կարող է Լուսին գնալ, իսկ Ղարաբաղ` ոչ: Ադրբեջանի  ԱԳ նախարարությունը հայտարարել է, որ ամերիկացի աստղագետի` «Ապոլոն- 16»  առաքելության անդամի մուտքն Ադրբեջան արգելվում է:
Նա եւ շվեյցարացի աստղագնաց Կլոդ Նիկոլիեն, ով հիմա նույնպես անցանկալի անձ է հայտարարված Բաքվում, մասնակցել են  սեպտեմբերի 16-ին Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքում կայացած միջազգային գիտաժողովին` նվիրված առաջին լուսնագնաց Նիլ Արմսթրոնգին:
Ադրբեջանցի պաշտոնյաներն ասում են,  թե ցանկացած մեկը, ով այցելում է Ղարաբաղ` առանց Բաքվի հետ նախնական քննարկումների` ավտոմատ կերպով անցանկալի անձ է հայտարարվում Ադրբեջանի կողմից:
Ընդ որում, Դյուկը 12 լուսնագնացներից 10-րդն է, ով իր առաքելությունը կատարել է 36 տարեկանում` լինելով ամենաերիտասրդ լուսնագնացը:
Դուք կհարցնեք, թե ինչու էր պետք անցկացնել միջազգային գիտաժողովը Լեռնային Ղարաբաղում: Կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնակար Վլադիկ Խաչատրյանը հարցին պատասխանեց համաժողովի մասնկիցներին հղած ուղերձում. «Հայկական լեռնաշխարհը հանդիսանում է տիեզերքի ուսումնասիրման երկրագնդի ամենահին վայրերից մեկը, ինչի մասին են վկայում այստեղ առկա հինավուրց աստղադիտարանները: Ոլորտը մեծ զարգացում է ապրել նաեւ 20-րդ դարում, որը կարելի է համարել հայ աստղագիտության ոսկե դարը: Տիեզերքի ուսումնասիրման գործում շոշափելի է նաեւ ծնունդով արցախցի գիտնականների ներդրումը, ինչը մեծ հպարտություն է ներշնչում մեզ բոլորիս»: Սա հնարվոր է մի փոքր չափազանցված լինել, սակայն, ի վերջո, Ղարաբաղը կարող է հարմար վայր լինել տիեզերական գիտաժողովի համար:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը հակամարտում են տասնամյակներ վիճահարույց անկլավի համար,  իսկ 1994 թ-ից գործում է հրադադարի փխրուն ռեժիմը: Այն  հայտնի է որպես հետխորհրդային «սառեցված հակամարտություն»,  իսկ Լուսինը հիանալի հատկանիշ ունի` այն ամենասառը վայրն է մեր Արեգակնային համակարգում:

The Armenian News-NEWS.am posts ‘That is One Misstep for a Man’ article posted in the Transmission blog of the Radio Liberty with some extractions.
It looks like Charles Duke, who can walk on the moon, cannot set foot in Arstakh [Nagorno-Karabakh].
Azerbaijani MFA announced that the U.S. astronaut and a member of the Apollo 16 mission in 1972 has been barred from entering the country.
He and a Swiss astronaut Claude Nicollier, who is also a persona non grata in Baku, attended on Monday an international space conference in Stepanakert, Artsakh, the predominately ethnic-Armenian enclave in Azerbaijan. The conference was dedicated to Neil Armstrong, who was the first human to set foot on the moon.
Azerbaijani officials said anyone entering the breakaway region without preliminary consultations with Baku automatically becomes persona non grata in Azerbaijan.
And in response to why hold a space conference in Artsakh, the Artsakh acting Minister of education and science Vladik Khachatryan said that the fact that the Armenian Highland is one of the oldest places on Earth, studying the universe is clearly indicated by the ancient observatories that exist here [Artsakh]. Space exploration developed significantly during the 20th century, and can be qualified as the golden era of astronomy in Armenia.
“We are also very proud of the fact that Artsakh-born scientists have had significant contributions in exploring space,” he claimed.