Հունգարիայի իշխանությունները անհանգստանում են այն ճնշումից, որին ենթարկվում են մեր կողմից, մասնավորապես՝ մի կողմից՝ տարբեր դիվանագիտական շրջանակներում, միջազգային կազմակերպություններում Հունգարիայի համար ստեղծված ոչ ցանկալի վիճակը, մյուս կողմից՝ հասարակական կարծիքը Հունգարիայի իշխանությունների մասին: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայ հեղոփախական դաշնակցության Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Իրենք փորձում են գտնել ձեւ, որ այս հարցը փակեն, պարզ է, որ այս հարցը, սակայն, այդքան արագ փակվելու խնդիր չէ: Չեմ հասկանում, երբ մեր արտգործնախարարությունը ասում է, թե Հունգարիայից սպասում են կոնկրետ քայլեր: Քայլեր պետք է անեն, որ հասկանանք, որ Հունգարիայի իշխանությունները զղջացել են, դրանք պետք է այնքան համարժեք լինեն, հատկապես՝ Արցախի հարցում, պետք է ճանաչեն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը»- ասաց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին հնարավոր հանդիպմանը՝ Կիրո Մանոյանը նշեց, որ դրանից առաջ նախեւառաջ պետք է կայանա երկու արտգործնախարարների հանդիպումը, որը սակայն հարցականի տակ է:
«Ինչի՞ մասին պետք է խոսել պետության հետ, որ նման քայլերի է գնում: Նախագահների հանդիպմանը երկար պետք է սպասել, գնալ ի՞նչ խոսել Ալիեւի նման նախագահի հետ»,- ասաց նա: Բանակցային գործընթացի ձեւաչափը փոխվելու վերաբերյալ էլ նա նշեց, որ դա շատ արագ չի լինի: Նրա կարծիքով՝ զբաղվելով ղարաբաղյան հակամարտության խնդրով ավելի քան 20 տարի՝ ԵԱՀԿ-ն ցույց է տվել եւ հասկացել է, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ փորձել փոխել այդ ամենը, նշանակում է՝ քսան եւ ավելի տարիներ, որ նոր ատյանը գա եւ հասկանա այս ամենը:
Կիրո Մանոյանի խոսքով՝ Հունգարիայի իշխանությունների կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովի հանձնումը Ադրբեջանին եւ ներում շնորհելը մեծ հարված հասցրեց բանակցային գործընթացին, ապակայունացման հնարավորությունը մեծացավ, ինչի համար պատասխանատու է նաեւ Հունգարիայի իշխանությունը, որը պետք է քայլեր ձեռնարկի իրավիճակը շտկելու համար:

YEREVAN. – The Hungarian authorities are concerned by our pressure that is applied on them, Giro Manoyan, Director of the International Secretariat of the ARF Bureau and Head of the Armenian Cause Office, stated during a press conference on Thursday.
“They are attempting to find a way to close this matter, but it’s clear that this matter will not close so quickly. They need to take steps so we may understand that Hungary’s authorities have repented. These [steps] need to be so equivalent, specifically in the Artsakh [Nagorno-Karabakh] issue; they must recognize Nagorno-Karabakh’s right to self-determination,” he said.
Reflecting on a possible meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan, Manoyan noted that the FMs of both countries should meet first.
“What should be discussed with a state that takes such steps? What should be discussed with a president like [Ilham] Aliyev?” he remarked.
With respect to changing the format of the Karabakh peace talks, Manoyan said this will not take place very quickly. In his view, the OSCE has shown and understood that Nagorno-Karabakh cannot be a part of Azerbaijan.
In Giro Manoyan’s words, Hungary’s extradition of Ramil Safarov to and his subsequent pardon in Azerbaijan dealt a heavy blow to the negotiations and the chance of destabilization increased, and the Hungarian authorities likewise are accountable for this and they need to take steps to rectify the situation.