Հայաստանի կառավարությունը հնարավորության սահմաններում պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի սիրիահայերն զգան իշխանության հոգածությունը։ Այդ մասին Աղավնաձորում Հայ լրագրողների վեցերորդ համահայկական համաժողովի մասնակիցներին ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին կառավարության մամուլի ծառայությունից , «Քալիֆորնիա Կուրիեր» (The California Courier) թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանն անդրադարձել է սիրիահայերի խնդրին եւ առաջարկել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ընթացիկ տարվա հեռուստամարաթոնից ստացված գումարներից հատկացնել նրանց։
Այդ կապակցությամբ վարչապետը հայտնել է, որ պետության ղեկավարից արդեն ստացվել է նման հանձնարարական։ Այժմ հարցը քննարկվում է Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների հետ։ Կան հեռուստամարաթոնի կազմակերպման եւ ձեւաչափի տարբեր առաջարկներ։ Հնարավոր է, որ այն միաժամանակ նվիրված լինի սիրիահայերին եւ Լեռնային Ղարաբաղին։ Վարչապետը նաեւ նշել է, որ հիացած է սիրիահայերի կազմակերպվածությամբ։

YEREVAN. – The Government of Armenia must do everything within its capacity so that the Syrian Armenians can feel the care shown toward them by the state, Premiere Tigran Sargsyan said to participants of the Sixth Pan-Armenian Conference of Journalists.
Harut Sassounian, publisher of The California Courier, reflected on the Syrian-Armenians’ issues and proposed that the proceeds from “Hayastan” All-Armenian Fund’s telethon for this year be allocated to them, the Government press service informed Armenian News-NEWS.am.
In this connection, the PM said Armenia’s President already has made such recommendation, that this matter is being discussed with the Fund’s Board of Trustees, and this year’s telethon could be devoted to the Syrian Armenians and Nagorno-Karabakh alike.