Ներկայում Թուրքիայի տարածքում գտնվող Հայաստանի պատմական մայրաքաղաքներից Անին շարունակվում է մնալ հարեւանությամբ գտնվող Օջաքլը գյուղի արոտավայրերից մեկը։
Թուրքական Haber7-ի փոխանցմամբ՝ Անիում անվտանգության 4 աշխատակիցներն ու 78 հեկտար տարածքը շրջապատող 4,5 կմ երկարությամբ ցանկապատը չեն կարողանում արգելք հանդիսանալ հարեւանությամբ գտնվող գյուղի անասնապահների դեմ։
Թուրքիայի Կարսի նահանգի մշակույթի եւ տուրիզմի վարչության տնօրեն Հաքան Դողանայը նշել է, թե բազմիցս զգուշացրել է գյուղացիներին, որ Անին պատմական վայր է եւ անասուններ արածեցնելն արգելված է։ Նա շեշտել է, թե գյուղացիներին բացատրել է, որ Անիրում տուրիզմի զարգացման համար բազմաթիվ ծրագրեր են մշակվում, որոնք կօգնեն Օջաքլը գյուղի բնակիչներին գումար աշխատել։
Գյուղի բնակիչներն արդարացել են, թե այս տարի չորային եղանակ է եւ կերի հայթաթման համար են անասուններին մտցրել Անիի տարածք։ Բնակիչները պնդել են, թե իրենք տեր են կանգնում Անիի ավերակներին։
Նշենք, որ Օջաքլը գյուղի անասնապահները մշտապես Անին օգտագործում են որպես արոտավայր եւ այս տարին նորություն չէ։ Ավելին, Օջաքլը գյուղի տները, գոմերը, փողոցները եզերող պարիսպները կառուցված են Անիի պատմական շինություններից գողացված քարերով։

ANKARA. – Armenia’s historical capital city Ani, which is currently in Turkey, continues to serve as a pasture for the nearby villages. Four security employees and a 4.5 kilometer fence are not enough to protect the territory of 78 ha from shepherds, Haber7 informs.
Head of the culture and tourism department Hakan Doganay stated he had warned the village residents for many times that Ani is a historical territory and it is prohibited to use it as a pasture.
However, in response the residents complained about drought and not enough food for animals. The villagers said they have to enter the territory of Ani adding they do preserve the ancient ruins.
To note, the village residents have always used the historical territory as a pasture and this year was not an exception.