ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավում տեսնել: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին հայ լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի պետքարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապաթուրայը:
Պատասխանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության վերջին հայտարարության մասին հարցին, որում սպառնացել էին «հարվածել Հայաստանի այն օբյեկտին, որը հարցականի տակ կդնի Հայաստանի՝ իբրեւ պետության գոյությունը», ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ծանոթ չէ այդ հայտարարությանը:
«Վերջերս տեղի է ունեցել  Գլխավոր քարտուղարի այցը տարածաշրջան: Նա այցելել է  տարածաշրջանի բոոր 3 երկրներ եւ մտահոգված էր 2 երկրների միջեւ եղած տարաձայնություններով», - նշել է Ջեյմս Ապաթուրայը: «Վերջերս Փարիզում կայացել է ԱԳՆ-ների ղեկավարների հանդիպումը, եւ դա լավ նշան է: Սակայն հանդիպումը դեռեւս առաջընթաց չէ, այլ միայն՝ քայլ առաջ: Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին, մենք ցանկանում ենք բարելավում տեսնել հարաբերություններում», - ընդգծել է Դաշինքի ներկայացուցիչը:
Հայաստանում ԱՄՆ-ի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը նույնպես ծանոթ չէր այդ սպառնալիքին: «ԱՄՆ-ն` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ,  օգտագործում է ցանկացած հնարավորություն, որպեսզի երկրներին կոչ անի  նվազեցնել  ռազմատենչ հայտարարությունների լարվածությունը եւ վերադառնալ բանակցություններին: Մենք ողջունում ենք նախարարների հանդիպումը եւ շարունակում ենք ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման կոչ անել», - հայտարարել էր ԱՄՆ-ի դեսպանը:

YEREVAN.- NATO wants to see improvement in relationship between Armenia and Azerbaijan, NATO Secretary General’s Special Representative James Appathurai said in Yerevan.
Asked about the recent statement of Azerbaijani Defense Ministry saying they are ready to attack an Armenian facility which will threaten Armenia’s existence, Appathurai said he had not seen the comment and cannot comment on specific issue.
“Scretary General visited three countries recently. He left concerned at the tone between two countries,” he added.
“It is very important for two countries to get back on the right track when it comes to security. Two ministers recently met in Paris it is a good sign but the meeting is not progress, it is a step towards progress. From the NATO Point of view we should see improvement in relations.”
U.S. Ambassador to Armenia John Heffern was not aware of the threat either.
“The U.S. is one of the co-chairs of the OSCE Minsk Group. At every opportunity we are pushing to tone down the rhetoric and come back to the table. We are pleased that ministers met and we continue to push for peaceful resolution of the Karabakh conflict and improvement of relationship between Armenia and Azerbaijan,” Heffern said.