Նոյեմբերի 9-12-ը  հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է Պրահայում ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի ամենամյա նիստին: Ինչպես  այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, 3 օրվա ընթացքում տեղի են ունեցել քաղաքացիական անվտանգության, պաշտպանության եւ անվտանգության, տնտեսության եւ անվտանգության հարցերին նվիրված նիստեր:
Ըստ Նահապետյանի՝ «Արաբական գարուն. Հետեւանքները եվրոատլանտյան անվտանգության համար» զեկույցի քննարկման ընթացքում ինքը զեկուցողին 25-րդ կետին առնչվող հարց է ուղղել, որում նշվել էր, թե Ասադի կառավարությունն  օգտվում է երկրի քրիստոնյաների եւ ալեւիների աջակցությունից միայն այն պատճառով, որ վերջիններս վախենում են Սիրիայի գործող նախագահի իշխանության տապալումից հետո քաոսից եւ կրոնական հալածանքներից:
«Իմ  խոսքում ես հայտնել եմ, որ 1915 թվականի հայոց ցեղասպանությունից հետո ձեւավորված Սիրիայի հայ համայնքում  շուրջ 100 հազար մարդ է հաշվվում, սակայն այժմ նրանք ստիպված են լքել երկիրը: Շուրջ 3 հազար սիրիահայ փախստականներ արդեն Հայաստանում են: Սիրիայում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 46 հայ, հայեր կան նաեւ գերիների շարքում: Ի պատասխան դրան՝ զեկուցողը նշել է, որ տեղյակ չի եղել այդ մասին եւ նկատի կունենա», - ասել է Նահապետյանը:

С 9 по 12 ноября армянская делегация приняла участие в ежегодном заседании Парламентской ассамблеи НАТО в Праге. Как заявил на пресс-конференции 15 ноября глава армянской делегации в ПА НАТО, председатель постоянной Комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Национального Собрания Армении Корюн Нагапетян, в течение трех дней состоялись заседания комиссий по гражданской безопасности, обороне и безопасности, экономике и по вопросам безопасности.
По словам Нагапетяна, в ходе обсуждения доклада «Арабская весна: последствия для евроатлантической  безопасности», он задал вопрос докладчику в связи с 25-ым пунктом, в котором отмечалось, что правительство Асада пользуется поддержкой христиан и алевитов страны только по той причине, что они боятся последствий хаоса и религиозных гонений после падения власти действующего президента Сирии. «В своей речи я сообщил, что армянская община Сирии, сформированная после Геноцида армян 1915 года, насчитывает около 100 тысяч человек, однако сейчас они вынуждены покидать страну. Около 3 тысяч сирийских армян- беженцев уже находятся в Армении. В ходе военных действий в Сирии погибли 46 армян, армяне есть и среди заложников. В ответ на это,  докладчик отметил, что не знал об этом и примет заявление к сведению», - сказал Ганапетян.