Թուրքիայի Ռադիոհեռուստաընկերության բարձրագույն խորհրդի (RTÜK) կողմից Թուրքիայում հեռարձակվող CNBC հեռուստաընկերությամբ ցուցադրվող The Simpsons մուլտֆիլմի համար տուգանք է նշանակել։
Թուրքական Bianet.org կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի Ռադիոհեռուստաընկերության բարձրագույն խորհրդը որոշում է կայացրել, որ մուլտֆիլմում առկա է վիրավորանք Աստծո հանդեպ, ինչպես նաեւ քարոզվում է, թե Աստված գոյություն չունի։ Մուլտֆիլմի այս հատվածների համար հեռուստաընկերությունը տուգանվել է 53 հազար լիրայով (30 հազար դոլար)։
Խնդրի հետ կապված իշխանություններին ուղղված քննադատական հրապարակում է գրել Hurriyet-ի սյունակագիր Մեհմեդ Յըլմազը՝ նշելով, թե մի երկրում, որտեղ վարչապետը կարծում է, թե հեռուստասերիալը (նկատի ունի աղմուկ հանած «Հրաշալի հարյուրամյակ»-ը-խմբ) վավերագրական ֆիլմ է, արդեն հասկանալի է, որ RTÜK-ը չի հասկանա The Simpson-ի կատակները։ «Դե նման կատակներ հասկանալու համար խելքի մակարդակ եւ հումորի զգացում պետք է ունենալ»,-նշել է Hurriyet-ի սյունակագիրը։

Турецкий регулятор в сфере вещания (RTÜK) оштрафовал турецкое представительство канала CNBC за показ сериала The Simpsons.
Как сообщает турецкий сайт Bianet.org, регулятор постановил, что в мультфильме содержатся оскорбления в адрес Бога, а также пропагандируется, что Бога нет. Телеканал обязали уплатить штраф в размере 53 тысячи лир ($30 тысяч) за эпизод из 23-го сезона сериала, в котором дьявол просит Бога сделать ему кофе. Представители телеканала от комментариев отказались.
Колумнист газеты Hurriyet Мехмет Йылмаз подверг власти Турции резкой критике в связи с данным решением, отметив, что в стране, где премьер-министр полагает, что телесериал (имеется в виду нашумевший сериал «Великолепный век» - ред.) – это документальный фильм, заранее было ясно, что RTÜ не оценит юмора мультфильма The Simpson. «Чтобы понимать такие шутки, надо иметь определенный уровень и чувство юмора», - заметил он.