NEWS.am-ը ընթերցողին է ներկայացնում «EurasiaNet.org»-ում հրապարակված Եվրոպական պառլամենտում սոցիալիստների եւ դեմոկրատների քաղաքական խորհրդատու Էլդար Մամեդովի հոդվածը՝ զգալի կրճատումով:
Ադրբեջանի եւ Իսրայելի հարաբերությունների մասին շատ կարծիքներ են հնչել, այդ թվում նաեւ այն մասին, որ իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները կարող են օգտագործել ադրբեջանական օդանավակայանները, որպես Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմի հենակետային բազաներ: Երկկողմ հարաբերությունների իրականությունը, սակայն, այդքան էլ դրամատիկ չեն, որքան պրագմատիկ են:
Պետք է հաշվի առնել, որ երկրներից ոչ մեկը մյուսի համար ռազմավարական կարեւոր ակտիվ չի համարվում: Իսրայելի տեսակետից, Ադրբեջանը «պերեֆերիկ ռազմավարության» վերջին իրագործումն է: Արաբական թշնամաբար տրամադրված պետություններով շրջապատված Իսրայելը ձգտում է «արտաքին օղակին», ոչ արաբական, բայց չափավոր մահմեդական պետություններին: Ժամանակին Իսրայելի համար «արտաքին օղակը» քեմալական Թուրքիան եւ միապետական Իրանն էին:
Իսրայելի որոշ նեոպահպանողական դաշնակիցներ երազում են Իրանի ադրբեջանաբնակ տարածքներում անջատողական տրամադրությունների տարածման մասին: Սակայն պաշտոնական Բաքուն մտահոգված է Իրանի արձագանքով: Նրանք հասկանում են հակազդման դեպքում Իրանի իսկական ներուժը:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը իսկապես չի ցանկանում տեսնել պատերազմ «իր շեմին», դրա բոլոր անկանխատեսելի հետեւանքներով: Բաքուն, սակայն, չի ցանկանում Իրանի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորում: Այն թերեւս ձգտում է կառավարելի լարվածության հասնել, որը կարող է Արեւմուտքի առջեւ Բաքվին թույլ տալ ներկայանալ, որպես կարեւոր դաշնակից «խելագար մոլլաների» դեմ, եւ փակել Ադրբեջանում անընդհատ վատթարացող մարդու իրավունքների իրավիճակը:
Ադրբեջանի տեսակետից, Իսրայելի հետ հարաբերությունները արժեքավոր են, քանի որ Տել Ավիվի պաշտոնյաները ազատ են ԱՄՆ եւ ԵՄ սահմանած զենքի վաճառքի էմբարգոից: Այսպիսով, Ադրբեջանի համար, Իսրայելը զենքի ձեռբերման կարեւոր աղբյուր է, որն անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղը վերադարձնել ցանկացող Բաքվի համար:
Սակայն պետք է նշել, որ ռազմական ուժի կուտակումը չի լուծում Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանի ռազմավարական նպատակը: Եթե Բաքուն ցանկանում է, երբեւիցե ղեկավարել Ղարաբաղը, ապա առաջին հերթին պետք է համոզի ղարաբաղի հայերին, որ իրենց ապագան Ադրբեջանում ավելի լավ կլինի, քան անկախ, կամ Հայաստանի հետ իացած կարգավիճակում: Հավանականությունը, որ դա տեղի կունենա, արդեն քիչ է: Իսկ անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը Ղարաբաղի հայերի համար ադրբեջանական վերահսկողության հավանականությունը ավելի է հեռացնում:
Ադրբեջանի համար Իսրայելի հետ հարաբերությունները արժեքավոր են նաեւ Վաշինգտոնում հրեական հզոր լոբբիի հետ կապեր ստեղծելու պատճառով: Ադրբեջանը դրանով փորձում է հավասրակշռության հասնել ԱՄՆ-ում, որտեղ հայկական հզոր լոբբի կա սակայն Բաքվի ակնկալիքներն այս հարցում իրատեսական չեն: Լեռնային Ղարաբաղը ԱՄՆ հրեաների համար խնդիր չէ, եւ Իսրայելի համակիրների մեծ մասը պարզապես չեն ցանկանում հակադրվել հայկական հզոր լոբբիին, հատկապես, երբ Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկերը՝ Թուրքիան, ներկայումս թե Հայաստանի եւ թե Իսրայելի համար անտագոնիստ է:
Ադրբեջանը չի կարող իրեն թույլ տալ հեռանալ մահմեդական աշխարհի երկրներից, մասնավորապես Թուրքիայից: Ահա թե ինչու Բաքուն ՄԱԿ-ում կողմ քվեարկեց Պաղեստինին դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու հարցում:
Պետք է նշել, որ ադրբեջանցիների մեծ մասը հիացած չէ Բաքվի եւ Իսրայելի հարաբերություններով, հատկապես երբ իսրայելցի պաշտոնյաները Ադրբեջանն անվանում են «մահմեդական աշխարհում առաջընթացի սիմվոլ», դա միայն ավելացնում է շատ ադրբեջանցիների դժգոհությունը:
Ներկայումս Ադրբեջանի եւ Իսրայելի դիվանագիտական օրակարգերը էապես տարբերվում են, եւ այս պետություններից ոչ մեկը, կարծես թե չի պատրաստվում ճշգրտել գերակայությունները՝ երկկողմ հարաբերություները խորացնելու նպատակով:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью политического советника группы социалистов и демократов в Европейском парламенте Эльдара Мамедова, опубликованную на сайте «EurasiaNet.org», со значительными сокращениями:
Об отношениях Азербайджана с Израилем звучало много предположений, в том числе и о том, что израильские военные самолеты могут использовать азербайджанские аэродромы в качестве опорных баз во время возможного нападения на Иран. Реальность же двусторонних отношений не настолько драматична, насколько прагматична.
Следует учитывать, что ни одна из стран не является стратегически важным активом для другой. С израильской точки зрения отношения с Азербайджаном представляют собой последнее воплощение «периферийной стратегии», в соответствии с которой Израиль, окруженный враждебными арабскими государствами, тянется к «внешнему кольцу» неарабских, «умеренно» мусульманских государств. В былые десятилетия кемалистская Турция и монархический Иран играли эту роль.
Некоторые из неоконсервативных союзников Израиля мечтают о разжигании сепаратистских настроений на севере Ирана, где существует высокая концентрация этнических азербайджанцев. Однако официальные лица в Баку опасаются провоцировать Иран. Они осознают потенциал Ирана к ответным мерам.
Азербайджанское руководство явно не хочет войны на своем пороге со всеми непредсказуемыми последствиями. Оно также не хочет полной нормализации отношений с Ираном. Оно скорее стремится к управляемой напряженности, которая позволит Баку представлять себя в качестве важного союзника Запада против «сумасшедших мулл» и отвлекать внимание от постоянно ухудшающегося положения в области прав человека в Азербайджане.
С точки зрения Азербайджана отношения с Израилем ценны потому, что израильские должностные лица не ограничены эмбарго со стороны США и ЕС на продажу оружия Азербайджану. Таким образом, Израиль представляет собой важный источник оружия на фоне продолжающихся усилий Баку восстановить контроль над территорией Нагорного Карабаха.
Однако стоит отметить, что наращивание военной мощи не может обеспечить стратегическую цель Азербайджана в карабахском анклаве. Если Баку собирается когда-либо фактически управлять территорией в будущем, ему нужно убедить карабахских армян, что их будущее будет лучше обеспечено в составе Азербайджана, а не в статусе отдельного государства или в составе Армении. Шансы на то, что это произойдет, уже малы. А производство беспилотников никоим образом не поощряет карабахских армян принять азербайджанский контроль над территорией.
Еще одним важным фактором, стоящим за усилиями Азербайджана развивать отношения с Израилем, является желание чиновников получить доступ к мощному произраильскому лобби в Вашингтоне. С азербайджанской точки зрения это имеет смысл, поскольку Азербайджан стремится уравновесить то, что он считает чрезмерным влиянием армянского лобби на политику США в регионе Южного Кавказа. Однако ожидания Баку в этом отношении нереалистичны. Нагорный Карабах не является проблемой для американских евреев и израильтян. И значительная часть сторонников Израиля в Вашингтоне не хочет противостоять проармянскому лобби, особенно когда стратегический союзник Азербайджана, Турция, в настоящее время является антагонистом как для Армении, так и для Израиля.
Азербайджан, в свою очередь, не может позволить себе отдалиться от мусульманских стран, в частности, Турции. Вот почему Баку проголосовал в ООН за предоставление Палестине статуса наблюдателя.
Следует отметить, что большинство азербайджанцев не в восторге от связей Баку с Израилем. Когда израильские чиновники, такие как бывший министр Эфраим Снэ в 2010 году или недавно бывший посол в Баку Михаэль Лотем, хвалят Азербайджан как «символ прогресса в мусульманском мире», это лишь порождает недовольство среди многих азербайджанцев, которые недовольны высоким уровнем коррупции и отсутствием личных свобод в своей стране.
В настоящее время дипломатические повестки Азербайджана и Израиля существенно расходятся, и ни одно из государств, похоже, не готово скорректировать эти приоритеты в интересах углубления двусторонних связей.