Անիմաստ է ԲՀԿ-ն «քաղաքական դիակ» համարելը, այն պարզապես ժամանակավորապես հանգստանում է եւ ակտիվացումից հետո կարող է արժանի հակառակորդ լինել իշխող ՀՀԿ-ին Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ: Այս մասին այսօր` մարտի 7-ին, մամուլի ասուլիսում ասաց «Սոցիոմետր» կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Գնահատելով քաղաքական ուժերի հնարավորությունները մայիսի 5-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններում, նա ասաց, որ Երեւանի ներկա քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ով այդ ընտրություններում գլխավորելու է ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակը, կարող է իր անձնական վարկանիշի շնորհիվ ՀՀԿ-ին կրկին դուրս բերել առաջին տեղ: «Մեծ դեր է վերապահված ԲՀԿ-ին, որի կարգախոսները բավական պրակտիկ են: Եթե այդ կուսակցությունն ուղղի նախկին քարոզարշավի սխալները եւ հանդես գա քաղաքապետի ավելի խելամիտ թեկնածուով, լրիվ արժանի մրցակից կարող է լինել ՀՀԿ-ի համար»,-ընդգծեց Ադիբեկյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ընդդիմադիր ընտրազանգվածի մոտ կարող է ընկալվել որպես լավ նախագահ, բայց պարտադիր չէ, որ ընկալվի որպես լավ քաղաքապետ: «Դա չի նշանակի, որ նրա նախագահական վարկանիշը կնվազի նրանից, ինչ նա կարողացել է հավաքել»,-ասաց սոցիոլոգը:
Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ը դաշինքից կուսակցություն է դառնում, որպեսզի մեծացնի շեմը հաղթահարելու շանսը (կուսակցության համար այդ շեմը 5 տոկոս է, դաշինքի դեպքում` 7 տոկոս): Ինչ վերաբերում է ՀՅԴ-ին, Ադիբեկյանը նշեց, որ «այդ կուսակցությունը չի սիրում Երեւանի ավագանու ընտրությունները, քանի որ հաղթանակի հույս չունի»:
«Սպասումներ կան ՕԵԿ-ից, որի ցուցակը գլխավորելու է ԱԻՆ ղեկավարը, բայց նա քիչ հայտնի է: Պետք է ենթադրել, որ Երեւանի նոր ավագանիում ներկայացված կլինեն մոտ 4 կուսակցություններ»,-ասաց նա, բացառելով, որ այդ ընտրություններում կմիավորվեն «Ժառանգությունը», ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն:

Не имеет смысла считать партию «Процветающая Армения» «политическим трупом». Она просто временно отдыхает и после активизации может стать достойной соперницей правящей Республиканской партии Армении в ходе выборов в Совет старейшин Еревана. Об этом на пресс-конференции 7 марта заявил социолог Агарон Адибекян.
«Чтобы сложилось правильное мнение, сначала необходимо правильно осознать систему формирования Совета старейшин. А именно – Совет старейшин столицы избирается только по партийным спискам, то есть по пропорциональной системе», - отметил социолог.
Оценивая возможности политических партий в ходе выборов в столичный парламент 5 мая, он сказал, что нынешний мэр Еревана Тарон Маркарян, который возглавляет список РПА, может благодаря своему личному рейтингу, вновь вывести правящую Республиканскую партию Армении на первое место. «Большая роль отведена партии «Процветающая Армения», лозунги которой являются достаточно практичными. Если партия исправит ошибки предыдущей агиткампании и выступит с более целесообразным кандидатом, вполне может быть достойным конкурентом для РПА», - подчеркнул Агарон Адибекян.
Он также добавил, что лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян может быть воспринят протестным электоратом в качестве хорошего президента, но не обязательно хорошего мэра. «Это не будет означать, что его президентский рейтинг станет ниже того, сколько он смог набрать», - пояснил социолог. По его словам, Армянский национальный конгресс превратился из альянса политических сил в единую партию, чтобы увеличить свои шансы на прохождение барьера. Что касается АРФ Дашнакцутюн, он отметил, что «эта партия не любит выборы в Совет старейшин, поскольку не надеется на победу». «Есть ожидания от партии «Оринац еркир», список которой возглавляет глава МЧС, но он мало известен. Надо предполагать, что в новом Совете старейшин мы будем иметь представителей приблизительно 4 политических партий», - заметил Адибекян, исключив вероятность объединения на выборах в Ереване партий «Наследие», «ПА» и АРФ Дашнакцутюн.