Մարտի 20-23-ին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը (ՀԱՄՀ) տեղական 13 զբոսաշրջային ընկերությունների հետ համատեղ ներկայացնելու է Հայաստանը Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում կայանալիք «MITT» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Այն Ռուսաստանի ամենամեծ ցուցահանդեսն է, եւ այս տարի նախատեսվում է 197 երկրներից շուրջ 3000 ընկերությունների մասնակցություն. այս տարի նաեւ նշվում է «MITT»-ի 20-ամյակը:
«Առաջատար այս ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունը նպատակ ունի խթանել Ռուսաստանից ներգնա զբոսաշրջային հոսքերի աճը, ինչպես նաեւ առավելագույնս օգտագործել զբոսաշրջային ոլորտում առկա հայ-ռուսական համագործակցության մեծ ներուժը»,-նշել է ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը: «Սույն ցուցահանդեսը Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի ճանաչելիության մակարդակի բարձրացմանը եւ զբոսաշրջության խթանմանն ուղղված 2013թ. մեր նախաձեռնության խորհրդանշական մեկնարկն է»,-ասել է նա:
«MITT» ցուցահանդեսում հայաստանյան պատվիրակության գլխավոր գործընկերն է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) «Ձեռնարկությունների զարգացման եւ շուկայի մրցունակության» («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը: «Մեր ծրագրի նպատակն է աջակցել ռուսաստանյան շուկայում հայկական զբոսաշրջային արտադրանքի ներկայացմանը եւ խթանմանը»,-նշեց «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի ղեկավար Բրունո Կորնելիոն: «MITT-ի արդյունքում «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ին ՀԱՄՀ-ի հետ համատեղ ռուսական լրատվամիջոցների եւ ճամփորդական գործակալների համար կկազմակերպի երկու ճանաչողական այց Հայաստան»,-նշել է Արման Խաչատրյանը:
Ռուսական շուկայում Հայաստանի բրենդի առաջմղման նպատակով Մոսկվայում մարտի 21-ին կազմակերպվելու է նաեւ ռուսական զբոսաշրջային գործակալների եւ առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հանդիպում-համաժողով, որի ընթացքում կներկայացվի Հայաստանի զբոսաշրջության գրավչությունը եւ զբոսաշրջային արդյունքները:

YEREVAN. – From Wednesday to Saturday, the National Competitiveness Foundation of Armenia (NCFA), together with thirteen tour agencies, will represent Armenia at the MITT International Tourism Tradeshow being held annually in Moscow, Russia.
As Russia’s biggest tradeshow, MITT is celebrating its 20th anniversary this year and it will host over 3,000 companies from 197 countries.
“Armenia’s participation in this leading tradeshow aims to promote the growth of inbound tourism flows from Russia, as well as maximize the potential of Armenian-Russian cooperation in the tourism sector,” noted NCFA Chief Executive Director Arman Khachatryan. “This tradeshow symbolizes the launch of our initiative in 2013 aimed at raising awareness and promoting tourism to Armenia in the Russian Federation,” Khachatryan added.
The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project is the main partner of the Armenian delegation to MITT.
“EDMC’s main goal is to support the presentation and promotion of Armenian tourism products in the Russian market,” noted EDMC Chief of Party Bruno Cornelio. “As a result of MITT, EDMC in partnership with NCFA, will organize two familiarization trips to Armenia for Russian journalists and travel agents.”
On Thursday, a meeting-forum will be organized with Russian travel agents and the representatives of leading media outlets in Moscow to promote the Armenian brand in the Russian market and present Armenia’s tourism attractions and products.