Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ուսանողներն այսուհետ ավելի շատ հնարավորություններ կունենան բարելավելու իրենց գիտելիքները ՄԱԿ-ի արժեքների, համաշխարհային օրակարգի եւ հայաստանյան գործունեության մասին՝ ՀՊՏՀ-ի եւ ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության (ՄԱԿ ՀՏՎ) միջեւ այսօր ստորագրված Համագործակցության ծրագրի իրագործման արդյունքում:
Համալսարանի գրադարանում ՄԱԿ-ի անկյունի բացումը առաջինն էր Համագործակցության ծրագրով նախատեսված գործողություններից: ՄԱԿ-ի օրերի հիշատակումը, իրազեկման դասախոսությունները եւ քննարկումները, ուսումնական պրակտիկաների հնարավորությունները համալսարանի ուսանողների համար ծրագրով նախատեսված համատեղ միջոցառումներից մի քանիսն են, որոնք կնպաստեն ՄԱԿ-ի արժեքների տարածմանը:
ՄԱԿ-ի անկյունին տրամադրված ՄԱԿ-ի հրատարակությունները կծառայեն երիտասարդներին ՄԱԿ-ի աշխատանքների վերաբերյալ իրազեկելու գործին: Համալսարանը ՄԱԿ-ի անկյունը կօգտագործի նաեւ ՄԱԿ-ի հետ կապված մշակութային, կրթական եւ այլ միջոցառումներ կազմակերպելիս:
Լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը նվիրված է Հազարմայակի զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողությունների 1000 օրվան, համալսարանի ուսանողներին եւ անձնակազմին կներկայացնի ՄԱԿ-ի քսանամյա գործունեությունը Հայաստանում:
ՄԱԿ ՀՏՎ ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն նշեց. «Երիտասարդների կարողությունների եւ հնարավորությունների ընդլայնումը ՄԱԿ-ի ուշադրության առանցքում է, քանի որ երիտասարդները ցանկացած հասարակության շարժիչ ուժն են: Ուսանողները ՄԱԿ-ի բազմաթիվ ծրագրերի ակտիվ մասնակիցներից են եւ մեր վստահելի գործընկերները ՄԱԿ-ի արժեքների՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական կառավարման, խաղաղության եւ անվտանգության, մարդկային կայուն զարգացման առաջմղման հարցում: Մենք ուրախ ենք աջակցել նրանց իրենց գիտելիքների հետագա բարելավման եւ ՄԱԿ-ի գործունեության մեջ ներգրավվելու հարցում»:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը ՄԱԿ-ի հետ: Մեր համատեղ գործողություններն ուսանողներին հնարավորություն կտան ներգրավվելու ՄԱԿ-ի աշխատանքներում եւ դառնալու իրենց երկրի իրազեկ եւ ակտիվ քաղաքացիներ»,- ասաց ՀՊՏՀ գիտության եւ արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
2012 թվականի ընթացքում երկկողմ համագործակցության ծրագրեր են ստորագրվել ՄԱԿ ՀՏՎ-ի եւ Ռուս-հայկական (սլավոնական) համալսարանի, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի միջեւ: Սլավոնական, Մանկավարժական եւ Ագրարային համալսարաններում բացվել են նաեւ ՄԱԿ-ի անկյուններ, իսկ ԵՊՀ-ն հյուրընկալում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի երկու ավանդապահ (դեպոզիտար) համալսարաններից մեկը:
ՄԱԿ ՀՏՎ-ն ՄԱԿ-ի հանրային խոսափողն է, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի համակարգի մասին տեղեկությունների հիմնական աղբյուրը: 1946-ից ի վեր ՄԱԿ ՀՏՎ-ն օգտագործում է տպագիր, էլեկտրոնային ու հաղորդակցության նոր միջոցները` նպաստելով ՄԱԿ-ի գործունեության եւ վերաբերյալ իրազեկության մակարդակի բարձրացմանը:

YEREVAN. – Students of the Armenian State University of Economics will have more opportunities to further learn about the UN values, global agenda and UN work in Armenia as a result of the implementation of the Plan for Cooperation which was signed today between the University and the UN Department of Public Information (UNDPI).
Opening of the UN Corner at the University’s library on Thursday was the first of a many activities agreed in the Plan. Observance of the UN days, outreach lectures and debates, internship opportunities are among planned joint actions, which will enhance the dissemination of the UN values.
The UN publications which were provided for the newly open UN Corner will serve to further educate youth on the UN work.  The university will also use the UN Corner to organize UN-related cultural, educational, and other events.
The students will have an opportunity to see the results of the cooperation between the UN and its Armenian partners presented at the photo exhibition dedicated to “Millennium Development Goals Momentum – 1,000 Days of Action”, which was opened today at the University.
Maria Dotsenko, the UNDPI Representative in Armenia, said: “The UN focuses on youth empowerment since youth is the driving force of any society. Students are active participants of many UN activities and our reliable partners in promotion of UN values: human rights, democratic governance, peace and security, sustainable human development. We are glad to support them to further improve their knowledge and get engaged in our activities.”
“We highly appreciate our cooperation with the UN. Our joint activities will allow students to contribute to the work of UN, and to become better informed and active citizens of their country”, said Gagik Vardanyan, the Vice-rector of Science and International Relations of the Armenian State University of Economics.