Հայաստանի մսամթերքի արտահանման համար Իրաքը հեռանկարային շուկա է: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Նատֆուդ» ՓԲ ընկերության արտադրության գծով տնօրեն Կարեն Նիկոյանը:
«Մահմեդական  երկրների շարքում Իրաքի շուկան, մեր կարծիքով, ամենաիրատեսականն է: Հարեւան Իրանը շատ խիստ է պաշտպանում իր ներքին շուկան, այդ իսկ պատճառով ներմուծվող երշիկեղեն այնտեղ գրեթե չկա: Ինչ վերաբերում է  Իրաքին, ապա այդ երկրում շուկան ոչ միայն բավականաչափ ընդգրկուն է, այլեւ գնողունակ է, իսկ սեփական արտադրանքը դեռեւս չի բավարարում պահանջարկը: Հենց այդ պատճառով են նրանք  ակտիվորեն շփումներ հաստատում պոտենցիալ մատակարարների հետ»,-նշեց Նիկոյանը:
Նրա խոսքով, 2012թ. Իրաքի պատվիրակության այցը Հայաստան, որի կազմում էր նաեւ գյուղնախարարը, պատահական չէր, որ չորս օր տեւեց: «Մենք նույնպես հետաքրքրված ենք Իրաքի շուկայով եւ միջնաժամկետ հեռանկարում պատրաստվում ենք դուրս գալ իրաքյան շուկա»,-ավելացրեց նա:

Ирак является перспективным рынком для экспорта армянских мясопродуктов. Такое мнение выразил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор по линии производства армянского мясокомбината ЗАО «Натфуд» Карен Никоян.
«Среди мусульманских стран рынок Ирака, на наш взгляд, самый реальный. Соседний Иран крайне строго защищает внутренний рынок, поэтому импортных колбас там почти нет. Что же касается Ирака, то рынок этой страны не только велик, но и достаточно платежеспособен, а собственное производство пока не адекватно спросу. Именно поэтому они активно налаживают контакты с потенциальными поставщиками», – отметил Никоян. По его мнению, визит иракской делегации в Армению в сентябре 2012 года (в нее входил и министр сельского хозяйства) растянулся на 4 дня совсем не случайно. «Мы тоже проявляем интерес к Ираку и попытаемся выйти на него в среднесрочной перспективе», – добавил Никоян.
Отметим, что по оценке USAID, потребление мясопродуктов в Ираке в несколько раз ниже, чем в соседних странах (из всего объема мяса, потребляемого жителями страны, на сосиски и колбасы приходится 4%, тогда как в соседних странах – порядка 30%).