Նիգերիայի հյուսիսում բանակի եւ իսլամիստների միջեւ տեղի ունեցած մարտում պաշտոնական տվյալներով 185 մարդ է զոհվել: Մարտը, որն սկսվել է ապրիլի 19-ին, Բագ քաղաքիձկան արդյունահանման եւ վերամշակման խոշոր կենտրոնում, շարունակվել է մի քանի ժամ:
Զինվորականները շրջափակել են մզկիթը, որտեղ, ըստ օպերատիվ տեղեկությունների, գտնվել են «Բոկո հարամ» խմբավորման գրոհայինները: Բախման հետեւանքով գրոհայինները ակտիվորեն օգտագործել են նռնականետեր, իսկ բանակն ինքնաձիգներից կրակ է բացել բնակելի թաղամասերի ուղղությամբ:  Բնակիչները խուճապահար փախել են իրենց տներից:
Իրավիճակը Բագում հանդարտվել է այսօր՝ ապրիլի 22-ի առավոտյան: Արտակարգ ծառայությունների ներկայացուցիչներն ու բնակիչները հայտնաբերել ու թաղել են 185 մարդու: Այս մասին հաղորդել են պաշտոնական իշխանությունները՝ չճշտելով, թե այդ զոհերի մեջ կա՞ն գրոհայիններ ու զինվորականներ, թե՞ բոլորը խաղաղ բնակիչներ են:
Նիգերիայի բանակի հրամանատարության պաշտոնական ներկայացուցիչները զոհերի մասին ոչ մի տեղեկություն չեն հաղորդել: Նրանք միայն նշել են, որ իսլամիստ գրոհայիններն օգտագործել են Բագի բնակիչներին որպես «կենդանի վահան», հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով AP-ն:

В бою между военнослужащими и боевиками-исламистами на севере Нигерии погибли, по официальным данным, 185 человек.
Бой, продолжавшийся несколько часов, начался 19 апреля, в Баге - крупном центре по добыче и переработке рыбы - после того, как военнослужащие оцепили мечеть, в которой, по оперативным данным, находились члены группировки «Боко Харам». В ходе столкновения боевики активно использовали гранатометы, а армия вела огонь из автоматического оружия по жилым кварталам. Жители в панике покидали свои дома.
Ситуация в Баге нормализовалась лишь к утру 22 апреля. Представители экстренных служб и жители, вышедшие на улицы, обнаружили и захоронили 185 тел погибших, заявили местные власти, не став уточнять, идет ли речь только об убитых мирных жителях, или среди жертв есть боевики или военнослужащие.
Официальные представители командования нигерийской армии никаких данных о погибших пока не объявили. Они лишь сообщили, что боевики-исламисты использовали жителей Баги как «живой щит», сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на AP.