Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդես եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ կոչ են անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ու վերադարձնել բռնագրավված հայկական եկեղեցիներն ու եկեղեցապատկան կալվածքները:
«2015 թ.  հայ ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետությունում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում եւ ի սփյուռս աշխարհի նշելու է 100-րդ տարելիցը Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության:
1915 թ. ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր, աքսորի ճանապարհներին վերապրած հայերը ապաստան գտան Արեւելյան Հայաստանում` ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունում, Սիրիայում, Լիբանանում, արաբական այլ երկրներում ու աշխարհի տարբեր պետություններում:
Անհատական սեփական կալվածքների հետ Օսմանյան կայսրության ենթակայության ներքո գտնվող Արեւմտյան Հայաստանում եւ Կիլիկիայում, ինչպես եւ Թուրքիայի այլ շրջաններում ապրող հայությունը կորցրեց նաեւ եկեղեցապատկան կալվածքներ` եկեղեցիներ, սրբատեղիներ, վանքեր, կրոնական, կրթական ու բարեսիրական կենտրոններ, մշակութային ու կրոնական մեծ արժեք ունեցող իրեր` խաչքարեր, ձեռագրեր, սրբանկարներ եւ այլն: Ցեղասպանության ենթարկված ու բռնի միջոցներով տեղահանված հայ ժողովրդին պատկանող բոլոր կալվածքները սեփականացվեցին Թուրքիո պետության կողմից` «լքյալ կալվածքներ» անվան տակ:
Ցեղասպանությունից 98 տարիներ անց Թուրքիո ներկա պետությունը` որպես իրավահաջորդը Օսմանյան կայսրության, ոչ միայն մերժում է իր նախորդների ծրագրած ու իրագործած ցեղասպանությունը, այլեւ շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունը` բռնագրավված պահելով հայ ժողովրդի կրոնական ու մշակութային արժեքները` եկեղեցապատկան կալվածքներն ու իրերը:
Հետեւաբար, կոչ ենք ուղղում Թուրքիո պետությանը եւ պահանջում.
1) Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
2) Ամբողջապես հատուցել հայ ժողովրդի կրած կորուստների եւ մարդկային ու ազգային ոտնահարված իրավունքների դիմաց
3) Անհապաղ վերադարձնել հայ ժողովրդին` որպես իրավատիրոջ, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները եւ հոգեւոր-մշակութային արժեքները:
Աղոթքով հիշելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին` դատապարտում ենք ամեն բռնարարք` ուղղված աստվածապարգեւ կյանքի, մարդու արժանապատվության եւ մարդկության խաղաղ համակեցության դեմ, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ` խաղաղության» (Ա Կորնթ. 14.33), որ մարդկանց կոչել է սիրո, համերաշխության եւ գործակցության:
Երախտագիտությամբ ենք հիշում բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին, որոնք Ցեղասպանության օրերին ապաստան տվեցին տեղահանված հայերին եւ հոգատարություն ու եղբայրական սեր ցուցաբերեցին հայրենազրկված ու տարագրված հայերի հանդեպ:
Հայ ժողովուրդը հավետ երախտագետ է լինելու նաեւ այն բոլոր պետություններին, որոնք մարդասիրության եւ արդարության սկզբունքներով առաջնորդված` դատապարտել եւ պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախասեմին մեր բոլոր կարելիությունները ի գործ պիտի դնենք` միասնաբար իրականացնելու հայ ժողովրդի պահանջները` հանուն արդարության եւ հայության իրավունքների պաշտպանության»:

Католикос всех армян Гарегин Второй и католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый призывают Турцию вернуть армянские церкви и церковное имущество. В заявлении католикосов, в частности, говорится:
«В 2015 году армянский народ в Армении, Нагорном Карабахе и диаспоре будет отмечать 100-летнюю годовщину Геноцида армян в Османской Турции. В результате Геноцида 1915 года погибли более 1,5 млн армян, многие нашли убежище в Восточной Армении, ныне Республика Армения, а также в Сирии, Ливане, других странах мира.
Вместе с личным имуществом в Западной Армении и Киликии, находящимися в подчинении Османской империи, а также в других районах Турции армяне потеряли также церковное имущество – церкви, монастыри, религиозные, образовательные и гуманитарные центры, предметы, имеющие большую культурную и религиозную ценность – хачкары, иконы, рукописи и т.д.  Все имущество армян, подвергнутых геноциду и насильно депортированных, турецкое государство объявило своей собственностью как «покинутое имущество».
Спустя 98 лет после Геноцида, современное государство Турция, как правопреемник Османской империи, не только отрицает спланированный и осуществленный Геноцид против наших предков, но и продолжает свою антиармянскую политику, удерживая армянские культурные и религиозные ценности – церкви и церковную собственность.
В связи с чем, мы призываем и требуем у Турции признать Геноцид армян, полностью компенсировать потери армянского народа, попранное человеческое и национальное право,  немедленно вернуть армянскому народу как правопреемнику армянские церкви, монастыри, церковное имущество и духовно-культурные ценности.
Поминая молитвой жертв Геноцида армян, мы осуждаем всякое насилие, направленное на богоданную жизнь, человеческое достоинство и мирное существование.
С благодарностью вспоминаем все народы и государства, которые в дни Геноцида предоставили убежище армянам, и проявили заботу и братскую любовь к ним. Армянский народ всегда будет благодарен тем государствам, которые руководствуясь принципами человеколюбия и справедливости, осудили и официально признали Геноцид армян.
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян  мы должны приложить все усилия и использовать все возможности во имя справедливости и защиты прав армянства».