Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից կտրուկ շրջադարձ ազատ ընտրություն չէր: Այս մասին հայտարարել է «Հայաստանի եվրոպական բարեկամներ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Մայքլ Քամբեքը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշումը, գրում է «European Voice»-ը: Քամբեքը կոչ է արել ԵՄ-ին «Հայաստանի հետ աշխատելու նոր մեթոդներ գտնել, քանի որ վերջինս, երեւում է, որ ցանկանում է սերտորեն համագործակցել ԵՄ հետ, սակայն դրան, ամենայն հավանականությամբ, խոչընդոտում է երրորդ երկիր»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ երկիրը մտադիր է անդամակցել Ռուսաստանի գլխավորած Եվրասիական մաքսային միությանը, ինչը պրակտիկորեն կկանխի ԵՄ հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի ստորագրումը, ինչի շուրջ արդեն տարիներ շարունակ բանակցություններ են տեղի ունեցել:
Ընդգծենք, որ Հայաստանն ավարտել է ԵՄ հետ խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի տեխնիկական բանակցությունները, ինչի արդյունքում նոյեմբերի վերջին ԵՄ գագաթաժողովի ընթացքում պետք է համաձայնագրի նախաստորագրում իրականացվեր: ԵՄ-ն բազմիցս հայտարարել էր, որ Մաքսային միությանն անդամակցելը չի կարող համատեղվել ԵՄ հետ խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի հետ:
Հայաստանի որոշումը հարապարակվել է «Մես քսանյակի» գագաթաժողովից երկու օր առաջ, որը սեպտեմբերի 5-6 կկայանա Սանկտ Պետերբուրգում:

Armenian president’s U-turn was not a free choice, Michael Kambeck of the European Friends of Armenia said.
His comments came in response to Serzh Sargsyan’s remarks about Armenia’s joining the Customs Union.
Kambeck urged the EU to “find a new modus operandi with Armenia, which visibly wants to cooperate closely with the EU but apparently is restricted by a third country”, EuropeanVoice.com reported.
The statement issued by presidents of Armenia and Russia on Tuesday said Armenia has an intention to join the Customs Union and participate in formation of the Eurasian Economic Union.
Armenia has completed technical talks on free trade area deal in July and had to sign the agreement during the Eastern Partnership summit in Vilnius this November.
Armenia’s decision came two days before the G20 summit which will take place in Saint Petersburg on September 5-6 and followed the trade dispute between Russia and Ukraine.