Ռուսաստանի հետ ձեռք բերված վերջին համաձայնությունը շախմատի լեզվով կոչվում է երկկողմանի քաղաքական ցուգցվանգ. այսինքն ` կողմերը պարտադիր քայլեր են անում, որովհետեւ իրավիճակն այնպիսին է, որ այդ քայլերը դանդաղ պարտության կարող են բերել: Այս մասին այսօր` սեպտեմբերի 5-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը եւ ավելացրեց, որ Ռուսաստանը հիմա պարտադրված քայլեր է անում:
Նրա խոսքով, դա նշանակում է, որ Ռուսաստանը դեռ կես դար կմնա Հայաստանում եւ միասին կպաշտպանենք մեր սահմանները: «Բայց դա նաեւ նշանակում է, որ Հայաստանն այլ քաղաքական ուղղություն ընտրելու մեջ կլինի կաշկանդված»,- ավելացրեց Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նա նաեւ զարմանք հայտնեց, թե երբ Թուրքիան հրաժարվեց հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացնելուց, ինչու դուրս չեկան եւ բողոքեցին նրա դեմ, քանի որ դա Եվրամիության հետ ամենակարճ ճանապարհն էր:

YEREVAN. – Armenia’s most recent agreement with Russia is a bilateral political step. That is, the parties are making compulsory moves because the situation is such that these moves could lead to a slow defeat.
Sociologist Aharon Adibekyan stated the above-said during a press conference on Thursday, and he added that now, Russia is making compulsory moves.
In Adibekyan’s words, the aforesaid means Russia will stay in Armenia for fifty more years, and Armenia will continue protecting its borders together with Russia.
“But this also means Armenia will be constrained in choosing another political direction,” Aharon Adibekyan concluded.