Երեւանի «Արմենիա-մարիոթ» հյուրանոցում սեպտեմբերի 11-ին տեղի է ունեցել Առողջ սկիզբ. Հայաստանի հաշմանդամ-երեխաների իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի փակումը:
Փակման արարողությանը ելույթ են ունեցել առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով նախարար Արտեմ Ասատրյանը, «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, պատգամավոր Արա Բաբլոյանը, Տավուշի մարզպետի տեղակալ Լեւոն Սարգսյանը, ինչպես նաեւ «Արեւելք առա քելություն» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Քիմ Հերցները եւ կազմակերպության հայկական գրասենյակկի տնօրեն Րաֆֆի Դուդաքլյանը:
Հիշեցնենք, որ «Առողջ սկիզբ» ծրագիրն իրականացվել է 2006-2013թթ ընթացքում՝ Արմավիրի, Գեղարքունիքի եւ Տավուշի մարզերի համայնքներում: Ծրագրի իրագործմանն աջակցել են «Արեւելք առաքելություն» դանիական հումանիտար կազմակերպությունը, «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնը, «Հույսի կամուրջ» եւ մի շարք այլ ՀԿ-ներ՝ Դանիայի Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ:
Ծրագիրն ուղղված է եղել կանխելու մանկական հաշմանդամությունը, պաշտպանելու հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներին, բարելավելու նրանց առողջական վիճակն ու սոցիալական միջավայրը, նպաստելու հասարակությանը նրանց լիարժեք ինտեգրմանը եւ փոխելու հասարակության վերաբերմունքը հաշմանդամության նկատմամբ:
Ծրագրի շրջանակներում բացահայտվել են հատուկ կարիքներով երեխաներ, իրականացվել է վաղ միջամտություն եւ բուժում:

YEREVAN. – The closing ceremony of “A Healthy Start: Promoting the Rights of Children with Disabilities in Armenia” project was held in Yerevan on Wednesday.
Health Minister Derenik Dumanyan, head of Arabkir medical center Ara Baloyan, Deputy Governor of Tavush Region Levon Sargsyan and managing director of “Mission East” Kim Hartzner as well as director of the Armenian office Raffi Dudaklyan delivered speeches during the event.
A film telling about children who had disabilities but they could be prevented through early detection was screened.
The project was implemented in 2006-2013 in the communities of Gegharkunik, Armavir and Tavush Regions by the Danish organization “Mission East”, Arabkir medical center, Bridge of Hope NGO, Institute of Child and Adolescent Health and with financial support of the Danish International Development Agency.
The project was designed to provide children and youths with disabilities with access to mainstream services including access to school and health facilities. Other key project aims were the establishment of a sustainable system for prevention, identification and treatment of childhood disability and empowerment of disability organizations to undertake coordinated advocacy towards national and regional authorities.