Մաքսային միությանն անդամակցելը չի խանգարի Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ապրանքների տեղափոխմանը: Այս մասին հոկտեմբերի18-ին հայտարարել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլին՝ ելույթ ունենալով «Վրաստան. Նախագահական ընտրություններ եւ եվրոպական հեռանկարներ» քննարկմանը, որը կազմակերպվել է Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի եւ «Համաձայնություն» վերլուծական կենտրոնի կողմից: Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ գործում է համաձայնագիր՝ ազատ առեւտրի մասին, եւ դրան ուշադրություն են դարձրել Վրաստանի եւ Հայաստանի վարչապետները՝ Երեւանում կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Կողմերն արձանագրել են, որ մենք երկկողմ համաձայնագիր ունենք  ազատ առեւտրի գոտու մասին: Այդ պատճառով նորմալ առեւտրային ռեժիմին ոչինչ չի կարող խանգարել: Եվ եթե Հայաստանն անդամակցի Մաքսային միությանը, հայ-վրացական երկկողմ մակարդակում ապրանքներն ազատորեն շրջանառելու են մեր սահմանի միջոցով»,-ընդգծել է վրացի դիվանագետը՝ պատասխանելով այն հարցին, արդյոք հայ-վրացական սահմանը կդառնա ռուս-վրացական:
«Դրա համար մեզ մոտ մշակված է բավականին լավ իրավական դաշտ: Եթե ինչ-որ բան չբավականացնի, կավելացնենք, սակայն արգելքների մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Ես համոզված եմ, որ դա այդպես էլ լինելու է»,-հավելել է դիվանագետը:

Вступление Армении в Таможенный союз не помешает перемещению товаров  между Арменией и Грузией. Об этом заявил 18 октября посол Грузии в Армении Тенгиз Шарманашвили, выступая на обсуждении «Грузия: Президентские выборы и европейские перспективы», организованном Фондом Фридриха Эберта и аналитическим центром «Согласие». Он напомнил, что между Грузией и Арменией действует соглашение о свободной торговле, и на это обратили внимание премьер-министры Грузии и Армении в ходе визита Бидзины Иванишвили в Ереван. Одной из главных тем встречи, напомнил посол, стало перемещение сельскохозяйственных товаров.
«Стороны констатировали, что у нас есть двустороннее соглашение о свободной торговле. Поэтому нормальному торговому режиму ничего не может помешать. И если Армения войдет в Таможенный союз, на двустороннем армяно-грузинском уровне товары будут свободно перемещаться через нашу границу», – отметил грузинский дипломат, отвечая на вопрос, станет ли армяно-грузинская граница грузино-российской.
«Для этого у нас разработано достаточное правовое поле. Если чего-то не хватает – добавим, но никакой речи о препятствиях не должно быть. И я уверен, что это так и будет», – добавил дипломат.