Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին իրավիճակի լարումը պայմանավորված է մի շարք պատճառներով: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը:
Առաջինն, ըստ նրա, Ադրբեջանի իշխանությունների փորձերն են՝ շեղել սեփական հասարակության ուշադրությունը վերջերս այդ երկրում կայացած նախագահական ընտրություններում տեղի ունեցած կեղծիքներից եւ դրանց վերաբերյալ քննադատություններից:
Երկրորդ պատճառը կարող է կապված լինել այդ երկրի պաշտպանության նախարարի փոփոխության հետ: Այսինքն, առկա լարվածությունը յուրօրինակ վկայություն է, որ նոր նախարարը «թեմայի մեջ է»:
Երրորդ պատճառը կապված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի Բաքու այցի հետ: «Այնպես չէ, որ սահմանին լարվածությունը «նվիրված» է այդ այցին, բայց դա կարող է դիտարկվել որպես հիշեցում Արեւմուտքին, որ ԼՂ խնդիրը այնքան էլ պարզ չէ, ինչպես թվում է Արեւմուտքին եւ, հնարավոր է, սրանով Բաքուն ցուցադրում է, որ համաձայն չէ ինչ-ինչ առաջարկների: Իհարկե, մարդկային շփման մեջ ընդունված է այդ ամենի մասին խոսքով ասել, բայց ադրբեջանցիները իրենց անհամաձայնությունը հայտնելու սեփական մեթոդներն ունեն»,-ընդգծեց փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 13-14-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը ինտենսիվ կրակ էին բացել Տավուշի մարզի Բերդ-Իջեւան մայրուղու ուղղությամբ, Պառավաքարի հատվածում: Կրակոցներից տուժել էին քաղաքացիական եւ զինվորական մեքենաներում գտնվող անձինք:  Զոհվել էր զինծառայող, շարքային Գարիկ Պողոսյանը (Վանաձորի ռազմական կոմիսարիատ, 1994թ. ծնված, զորակոչվել է 2012թ.), եւս երեք զինվորականներ վիրավորվել էին:

Обострение ситуации на границе Армении и Азербайджана продиктовано рядом причин. Такое мнение выразил в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am военный эксперт Аркадий Григорян.
Первая – это попытки азербайджанских властей отвлечь собственное общество он фальсификаций в ходе недавних президентских выборов и критики по этому поводу.
Вторая причина может быть связана со сменой министра обороны. То есть, спровоцированная напряженность является своеобразным свидетельством того, что новый министр «в теме».
Третья причина связана с визитом американского сопредседателя МГ ОБСЕ в Баку. «Не то чтобы обострение «приурочено» к этому визиту. Но это можно рассматривать как напоминание Западу о том, что нагорно-карабахский конфликт вовсе не так прост, как Западу кажется, и это может быть демонстрация несогласия Баку с какими-то предложениями. Конечно, в человеческом общении принято говорить это все словами, но у азербайджанцев свои методы демонстрации несогласия», - отметил эксперт.
22 октября азербайджанская сторона открыла огонь по трассе Берд – Иджеван у села Паравакар. Пострадали как военные, так и гражданские машины. В результате обстрела погиб рядовой срочной службы Гагик Артаквич Погосян, 1994 года рождения (призван в 2012 г. из Ванадзора). Огнестрельные ранения получили рядовые Артур Серопович Андраникян, (1994 г. р., призван из г. Вайк), Араик Норикович Жамгарян и Мартин Ваграмович Петросян (оба 1994 г. р., призваны из г. Масис).