Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիան (AJA) հոկտեմբերի 28-30-ին կազմակերպում է երրորդ միջազգային ոսկերչական խոշոր ցուցահանդեսը՝ Yerevan Show-2013, որն այս անգամ կանցկացվի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Ցուցահանդեսի եւ հայ ոսկերչության հեռանկարների շուրջ զրուցեցինք AJA-ի փոխնախագահ եւ Ոսկերիչների համաշխարհային կոնֆեդերացիայի (CIBJO) արտադրողների կոմիտեի նախագահ Արտակ Ուդումյանի հետ:
Պրն. Ուդումյան, ի՞նչ նորություններ կարող ենք ակնկալել Yerevan Show-2013 ցուցահանդեսում:
Սա երրորդ անընդմեջ միջազգային ոսկերչական ցուցահանդեսն է, եւ կարող ենք ասել՝ այն ավանդույթ է դարձել: Յուրաքանչյուր հերթական ցուցահանդեսին մասնակիցների էական աճ ենք արձանագրում, նկատում ենք, որ միջազգային ոսկերչական շուկայում սա արդեն նկատելի դերակատարում ունի: Այս տարի 100-ից ավելի մասնակից է գալու 21 կամ 22 երկրից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Լիբանանից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից եւ այլն; Ամենամեծ պատվիրակությունը գալու է Թուրքիայից;  Առաջին ցուցահանդեսի մասնակիցները 28 էին, երկրորդում՝ 45 էր, հիմա 100-ից ավելի: Սա դառնում է այն ցուցահանդեսներից, որ մտնում են միջազգային օրացույցների մեջ, ինչպես օրինակ՝ Malca-Amit-ի, օրացույց (այս ընկերությունը տնօրինում է ոսկերչական իրերի տեղափոխման եւ ապահովագրման համաշխարհային շուկայի 65%-ը:
Ցուցահանդեսին միայն հայկական ոսկերչությո՞ւնն է ներկայացված:
Ոչ՝ մասնակիցներից շատերը ազգությամբ հայեր չեն, ինչը եւս այս ցուցահանդեսի առանձնահատկություններից է, նրան տալիս է տարածաշրջանային նշանակություն: Հայաստանից մասնակիցների քանակը նույնպես մեծացել է: Թեեւ տաղավարները  վճարովի են, 26-27 հայտ միայն Հայաստանից ենք ստացել: Մենք բերում ենք նաեւ մեծ խումբ մեծածախ գնորդների, որոնց ներկայությունն արդեն իսկ շահագրգռում է մասնակիցներին: Հարյուրից ավելի գնորդների ծախսերի մեծ մասը վերցնում ենք մեզ վրա, լինելու են գնորդներ Ռուսաստանից, Հոնկոնգից, ԱՄԷ-ից եւ այլն:
Վերջերս Հայաստան են եկել մեծ թվով սիրիահայ ոսկերիչներ: Նրանց կողմից հետաքրքրություն կա՞ ցուցահանդեսի նկատմամբ:
Այո: Մենք հատուկ զեղչեր ենք սահմանել սիրիահայ ոսկերիչների համար: Երբ ոսկերչության ազատ տնտեսական գոտին լինի՝ ավելի լուրջ կօգնենք, տարածքներ կտրամադրենք:
Իսկ երբ է՞ լինելու ազատ գոտին:
Մոտ կես տարուց կբացենք: Շենքի հարցը լուծվել է՝ նախկին «Ավիահամալիր» գործարանի շենքում է լինելու՝ Կաշեգործների փողոցի վրա; Արդեն սկսել ենք շենքի վերանորոգման աշխատանքները: Բոլոր ենթակառուցվածքները կստեղծենք ոսկերչության զարգացման համար, կլինեն հարկային արտոնություններ:
Ինչպե՞ս եք գնահատում հայաստանցի ոսկերիչների աշխատանքների որակը:
Հայաստանում, իհարկե, բազմաթիվ բարձրակարգ ոսկերիչներ կան: Սակայն շատերը ժամանակից ետ են մնացել, քանի որ նոր տեխնոլոգիաներ են ի հայտ գալիս ու վերապատրաստման կարիք կա: Հիմա աշխարհում զարգանում է ոսկերչական իրերի զանգվածային արտադրությունը՝ լազերային գործիքների ու 3D պրինտերների կիրառմամբ, թեեւ ձեռքի անհատական աշխատանքը, բնականաբար, իր նշանակությունը չի կորցրել: Կադրերի խնդիրը հիմա շատ կարեւոր է: ՀՀ կրթության նախարարության հետ պայմանագիր կնքեցինք, որպեսզի քոլեջներում ու ուսումնարաններում մասնագետներ պատրաստեն ազատ գոտու համար:
Ինչո՞վ եք բացատրում արծաթի նկատմամբ ներկայիս մեծ հետաքրքրությունը:
Հիմնական պատճառը ոսկու գնի շեշտակի աճն է, դժվարացել է ոսկերչական իրերի վաճառքը: Այդ պատճառով արծաթի նկատմամբ պահանջարկն ավելացել է: Ոսկու գինը, ճիշտ է, վերջին շրջանում 20-30%-ով անկման միտում ունի, սակայն մինչ այդ բարձրացել էր 5-6 անգամ;

Всемирная ассоциация армянских ювелиров (AJA) 28-30 октября организует третью международную ювелирную выставку Yerevan Show-2013. О перспективах армянского ювелирного дела мы побеседовали с вице-председателем AJA, председателем комитета производителей Всемирной конфедерации ювелиров (CIBJO) Артаком Удумяном.
Г-н Удумян, каких новостей можно ожидать от Yerevan Show-2013?
От выставки к выставке число посетителей растет, мы замечаем, что на международном ювелирном рынке она начинает играть заметную роль. В этом году участников в ней будет более 100 из 21 -22 стран, в том числе из России, Ливана, Швейцарии, Франции и так далее. Самая большая делегация приедет из Турции. Если в первой выставке приняло участие 28 человек, во второй - 45, то сейчас – более 100. Выставка входит в международный календарь.
На выставке будет представлена только армянское ювелирное искусство?
Нет, многие из участников – не армяне по национальности, и это тоже одна из наших особенностей. Но выросло и число армянских участников. Хотя павильоны и платные, но только из Армении мы получили 26-27 заявок. Мы привозим и большое число оптовых покупателей, одно присутствие которых мотивирует участников. Большую часть расходов более сотни оптовиков мы берем на себя. Покупатели будут из России, Гонконга, ОАЭ и др.
В последнее время в Армению прибыло большое число ювелиров-армян из Сирии. Проявляют ли они интерес к выставке?
Да. Мы установили особые скидки для них. Когда будет открытие ювелирная свободная экономическая зона, мы поможем серьезнее, предоставим территории.
А когда будет эта зона?
Примерно через полгода. Вопрос здания решение – бывший завод «Авиакомплекс». Мы уже начали ремонт здания и создадим все инфраструктуры для развития ювелирного дела, будут и налоговые льготы.
А как Вы оцениваете качество работы армянских ювелиров из Армении?
В Армении, конечно, есть много высококлассных ювелиров. Но многие из них отстали от времени, потому что появляются новые технологии, есть необходимость в переподготовке. Сейчас в мире развивается массовое производство ювелирных изделий с применением лазерных инструментов и 3D принтеров, хотя индивидуальная работа, конечно, не потеряла значимости. Вопрос кадров сегодня очень важен. С министерством образования Армении мы заключили договор, чтобы в профессиональных колледжах и училищах готовились специалисты для свободной зоны.
Чем вы объясняете нынешний большой интерес к серебру?
Основная причина – резкий рост цен на золото, продажа золотых изделий затруднилась. Поэтому спрос на серебро вырос. Правда, цена на золото в последний период имеет тенденцию к спаду на 20-30%, но до этого повысилась в разы.