Լեռնային Ղարաբաղը դե յուրե չճանաչելը չի խանգարում Հայաստանի հետ նրա հավասար հարաբերություններին: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին Ազգային ժողովում ելույթ ունենալիս հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: «Հայաստանը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե յուրե ճանաչումը աննպատակահարմար է: Ընդգծում եմ՝ դե յուրե, քանի որ դե ֆակտո Հայաստանը վաղուց արդեն ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Նրանց միջեւ կնքվել է արդեն շուրջ 100 պայմանագիր՝ իրավահավասարության հիմունքներով», – հավելել է Քոչարյանը:
Ըստ նրա՝ Մինսկի գործընթացը ենթադրում է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պետք է միասնական մոտեցում մշակեն հիմնախնդիրը լուծելու համար: Դրանից հետո խաղաղ պայմանագիրը կնքելու գործին կմասնակցի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը: «Մենք դրան պատրաստ էինք Կազանում՝ 2011թ., սակայն Ադրբեջանը դարձյալ ձախողեց այդ գործընթացը»:
Նա ընդգծել է, որ բանակցային գործընթացում գլխավոր նպատակը ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումն է: «Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցում Հայաստանը չպետք է միայնակ մնա, ինչպես դա եղավ Թուրքիայի հետ՝ Հյուսիսային Կիպրոսի հարցում»:
Քոչարյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցություններում փակուղին պայմանավորված է նրանով, որ ներգրավված չէ Ղարաբաղը:  Ըստ նրա՝ պատճառը միմիայն Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումն է, նրա ռասիստական արտահայտությունները եւ պատերազմի վերաբերյալ սպառնալիքը:  Նա հիշեցրել է, որ միջազգային միջնորդները մշտապես ընդգծում են խաղաղ լուծման անայլընտրանքայնությունը: «Այդ պատճառով էլ Ադրբեջանը բացահայտ երազում է ազատվել Մինսկի գործընթացից: Հենց այդ պատճառով էլ Ադրբեջանն անդադար խոսում է այն մասին, որ Մինսկի գործընթացը սպառել է իրեն: Պարզ է՝ ինչի համար է դա պետք, ինչպես եւ ռազմական տեխնիկայի գերազանցության վերաբերյալ վստահեցումները: 90-ականներին Ադրբեջանի օգտին այդ առավելությունն ավելի շատ էր: Սակայն դա չէ կարեւոր: Կարեւորն այն է, որ ոչ մի բանական մարդ պատերազմ չի ցանկանա, եթե այն ուղղված չէ իր երկրի պաշտպանությանը», – եզրակացրել է Շավարշ Քոչարյանը:

Де-юре непризнание Нагорного Карабаха не мешает его равноправным отношениям с Арменией. Об этом заявил 12 ноября замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, выступая в Национальном Собрании. «Армения считает, что признание Нагорного Карабаха де-юре является нецелесообразным. Подчеркиваю – де-юре, потому что де-факто Армения давно уже признала Нагорно-Карабахскую Республику. Между ними заключено уже около 100 договоров на равноправной основе», – добавил Кочарян.
По его словам, Минский процесс предполагает, что Армения и Азербайджан должны выработать единый подход к решению конфликта. После этого в составлении мирного договора примет участие и Нагорный Карабах: «Мы были готовы к этому в Казани в 2011 году, но Азербайджан снова сорвал этот процесс».
Главной целью в переговорном процессе, подчеркнул он, так или иначе, является признание независимости НКР: «Но в признании Нагорного Карабаха Армения не должна остаться одинокой, как это случилось с Турцией в вопросе Северного Кипра».
Как отметил Кочарян, застой в переговорах в формате Минской группы ОБСЕ обусловлен не тем, что в него не вовлечен Карабах. Причина – только и только в деструктивной позиции Азербайджана, его расистских заявлениях и угрозах о войне. Он напомнил, что международные посредники постоянно подчеркивают безальтернативность мирного решения. «Поэтому Азербайджан неприкрыто мечтает избавиться от Минского процесса. Именно поэтому Азербайджан неустанно говорит о том, что Минский процесс исчерпал себя. Ясно, для чего это нужно – как и заверения о превосходстве в военной технике. В 90-е годы этот перевес в пользу Азербайджана был еще больше. Но важно не это. Важно то, что ни один здравомыслящий человек не станет желать войны, если она не направлена на защиту его страны», – заключил Шаварш Кочарян.