Լեռնային Ղարաբաղը դե յուրե չճանաչելը չի խանգարում Հայաստանի հետ նրա հավասար հարաբերություններին: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին Ազգային ժողովում ելույթ ունենալիս հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: «Հայաստանը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե յուրե ճանաչումը աննպատակահարմար է: Ընդգծում եմ՝ դե յուրե, քանի որ դե ֆակտո Հայաստանը վաղուց արդեն ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Նրանց միջեւ կնքվել է արդեն շուրջ 100 պայմանագիր՝ իրավահավասարության հիմունքներով», – հավելել է Քոչարյանը:
Ըստ նրա՝ Մինսկի գործընթացը ենթադրում է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պետք է միասնական մոտեցում մշակեն հիմնախնդիրը լուծելու համար: Դրանից հետո խաղաղ պայմանագիրը կնքելու գործին կմասնակցի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը: «Մենք դրան պատրաստ էինք Կազանում՝ 2011թ., սակայն Ադրբեջանը դարձյալ ձախողեց այդ գործընթացը»:
Նա ընդգծել է, որ բանակցային գործընթացում գլխավոր նպատակը ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումն է: «Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցում Հայաստանը չպետք է միայնակ մնա, ինչպես դա եղավ Թուրքիայի հետ՝ Հյուսիսային Կիպրոսի հարցում»:
Քոչարյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցություններում փակուղին պայմանավորված է նրանով, որ ներգրավված չէ Ղարաբաղը:  Ըստ նրա՝ պատճառը միմիայն Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումն է, նրա ռասիստական արտահայտությունները եւ պատերազմի վերաբերյալ սպառնալիքը:  Նա հիշեցրել է, որ միջազգային միջնորդները մշտապես ընդգծում են խաղաղ լուծման անայլընտրանքայնությունը: «Այդ պատճառով էլ Ադրբեջանը բացահայտ երազում է ազատվել Մինսկի գործընթացից: Հենց այդ պատճառով էլ Ադրբեջանն անդադար խոսում է այն մասին, որ Մինսկի գործընթացը սպառել է իրեն: Պարզ է՝ ինչի համար է դա պետք, ինչպես եւ ռազմական տեխնիկայի գերազանցության վերաբերյալ վստահեցումները: 90-ականներին Ադրբեջանի օգտին այդ առավելությունն ավելի շատ էր: Սակայն դա չէ կարեւոր: Կարեւորն այն է, որ ոչ մի բանական մարդ պատերազմ չի ցանկանա, եթե այն ուղղված չէ իր երկրի պաշտպանությանը», – եզրակացրել է Շավարշ Քոչարյանը:

YEREVAN. – Armenian Deputy Foreign Minister said de jure non-recognition of Karabakh is not hampering equitable relationship with Armenia.
“Armenia considers de jure recognition of Nagorno-Karabakh inexpedient. I want to stress de jure, as de facto Armenia has recognized Nagorno-Karabakh Republic long ago. We have signed around 100 equitable agreements,” Shavarsh Kocharyan said during the hearings in parliament.
The Minsk process suggests that Armenia and Azerbaijan must elaborate a single approach to the settlement of the conflict. Nagorno-Karabakh will join preparation of a peace treaty, he said.
“We were ready for this in Kazan back in 2011, but Azerbaijan ruined the process,” Kocharyan emphasized.
In any event, the main goal of talks is recognition of the Nagorno-Karabakh’s independence.
“However, Armenia must not stay alone in recognizing Nagorno-Karabakh, as it happened with Turkey on Northern Cyprus,” the official noted.
As noted by Kocharyan, stagnation in talks in the format of the OSCE Minsk Group is not due to the fact that Karabakh is not involved. The only reason is destructive position of Azerbaijan, its racist statements and threats of war. He recalled that the international mediators constantly emphasize there is no alternative to a peaceful solution.
“Therefore, Azerbaijan openly wants to get rid of the Minsk process. That is why Azerbaijan constantly says that the Minsk process has been exhausted. In the 90s, this advantage in favor of Azerbaijan was even greater. But it is not essential. The important thing is a reasonable person would not want war, if it is not directed to the protection of his country,” Kocharyan concluded.