Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը նոյեմբերի 12-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ պաշտպանության համագործակցության գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Աարոն Քամինգսին։
ԱԻՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման հիմնական նպատակն էր քննարկել երկկողմանի համագործակցության ուղիները եւ հնարավոր նոր ոլորտները։
Նախարար Երիցյանը, շնորհավորելով պարոն Քամինգսին նշանակման կապակցությամբ, ներկայացրել է նախարարության կառուցվածքը եւ գործունեության հիմնական ուղղությունները։ «Մենք արդյունավետ համագործակցում ենք ԱՄՆ-ի հետ։ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի եւ 911 ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ վերապատրաստում են անցել ամերիկյան համապատասխան կառույցներում», - նշել է ԱԻ նախարարը եւ հավելել. «Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունն էլ ավելի կսերտանա` ընդգրկելով նոր ոլորտներ, մասնավորապես` սեսյմիկ պաշտպանություն, հրշեջ-փրկարարական ծառայություն, ճգնաժամային կառավարման կենտրոն եւ այլն»։
Աարոն Քամինգսը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպումը կազմակերպելու համար, ներկայացրել է հետագա համագործակցության իր տեսլականը։ «Համոզված եմ, որ ԱԻՆ-ը կարող է արդյունավետ համագործակցել ԱՄՆ արտակարգ իրավիճակների կառավարման դաշնային գործակալության` FEMA-ի հետ, ինչպես նաեւ շարունակել համագործակցությունը Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ», - ավելացրել է Աարոն Քամինգսը։
ԱՄՆ պաշտպանության համագործակցության գրասենյակի ղեկավարն այցելել է ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն եւ 911 ծառայություն, ծանոթացել դրանց տեխնիկական հնարավորություններին եւ աշխատանքային պայմաններին։

Министр чрезвычайных ситуаций Армении Армен Ерицян 12 ноября принял новоназначенного руководителя Офиса сотрудничества по обороне США в Армении Аарона Камингса.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МЧС, основной целью встречи было обсуждение путей и новых возможных сфер двустороннего сотрудничества.
Министр Ерицян представил структуру и основные направления деятельности Министерства. «Мы эффективно сотрудничаем с США, ряд сотрудников Центра кризисного управления и Службы 911 МЧС прошли переподготовку в соответствующих американских структурах», - отметил министр чрезвычайных ситуаций, выразив уверенность, что сотрудничество станет более тесным, включая новые сферы, в частности, сейсмическую защиту, пожарно-спасательную службу, центр кризисного управления и так далее.
Аарон Камингс, выразив благодарность за организацию встречи, представил свое видение дальнейшего сотрудничества. «Уверен, что МЧС сможет эффективно сотрудничать с Федеральным агентством управления чрезвычайными ситуациями США «FEMA», а также продолжить сотрудничество с Национальной гвардией Канзаса», - добавил Аарон Камингс.
Руководитель Офиса сотрудничеств посетил Центр кризисного управления и Службу 911 МЧС, ознакомился с их техническими возможностями и рабочими условиями.